Svijet

Šta Evropa planira sa sirijskim izbjeglicama: Desničari im nude 1.000 evra da odu, sankcije su i dalje na snazi

Njemački kancelar Olaf Šolc poručio je sirijskim izbjeglicama koje su u Njemačkoj "integrisane" da su i dalje "dobrodošle", dok ih konzervativci i ekstremna desnica pozivaju da se vrate u svoju zemlju nakon pada Bašara al Asada.

Sirijci slave pad Bašara al Asada u nemačkom Hanoveru
Izvor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

EU neće ukinuti sankcije Siriji pre nego što njena nova vlast osigura da se manjine neće progoniti i da su prava žena zaštićena unutar jedinstvene vlade koja se odriče verskog ekstremizma, poručila je šefica diplomatije EU.

Na sastanku ministara spoljnih poslova EU u ponedeljak u Briselu, sa Sirijom na dnevnom redu, neće biti rasprave o proširenju finansijske podrške toj zemlji van one koju EU već pruža preko agencija Ujedinjenih nacija, rekla je nova visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaja Kalas.

"Jedno je od pitanja možemo li u budućnosti da razmatramo prilagođavanje režima sankcija. Ali to očito nije pitanje današnjice, već prije budućnosti ako vidimo da koraci idu u pravom smjeru", objašnjava Kalas u intervjuu za "Reuters".

Dok je EU uspostavila strog režim nameta protiv Sirije, grupa koja je predvodila svrgavanje sirijskog predsjednika Bašara al Asada, Hajat Tahrir al-Šam, takođe je godinama pod sankcijama, što za međunarodnu zajednicu predstavlja izazov.

EU je već i dosad bila najveći donator humanitarne pomoći Siriji, rekla je Kalasova, bivša estonska premijerka.

"Moramo da razgovaramo o tome šta još možemo da učinimo. Ali kao što sam rekla, to ne može biti blanko ček", poručuje.

Šolc: Sirijske izbjeglice su i dalje dobrodošle

Njemački kancelar Olaf Šolc poručio je sirijskim izbjeglicama koje su u Nemačkoj "integrisane" da su i dalje "dobrodošle", dok ih konzervativci i ekstremna desnica pozivaju da se vrate u svoju zemlju nakon pada Bašara al Asada.

"Svako ko ovde radi, ko je dobro integrisan, jeste i ostaje dobrodošao u Njemačkoj", izjavio je Šolc zaključujući da su "neke izjave poslednjih dana duboko destabilizovale" ljude sirijskog porekla.

Njemačka je primila oko milion Sirijaca, od kojih je većina stigla nakon izbijanja građanskog rata 2011, a posebno tokom migrantske krize 2015.

Neki od njih su dobili njemačko državljanstvo, ali mnogi ga još nemaju, što znači da su u riziku od moguće deportacije.

U ponedjeljak je Njemačka, kao i neke druge evropske zemlje, poput Austrije i Švedske, objavila da suspenduje odluke o aktuelnim zahtjevima za azilom sirijskih prognanika nakon Asadovog pada.

Nemački kancelar Olaf Šolc
Izvor: Bernd Elmenthaler / imago stock&people / Profimedia

Kandidatkinja za kancelarku krajnje desne stranke Alternativa za Nemačku (AfD) Alis Vajdel još je u nedelju na Iks-u poručila: "Ne primamo više nikoga!"

Ta stranka, koja se oslanjala na strahove koje je u delu javnog mnjenja generisao dolazak migranata, zauzima drugo mjesto u anketama za prevremene parlamentarne izbore 23. februara.

I među konzervativcima ima onih koji pozivaju na povratak Sirijaca koji žive u Njemačkoj u njihovu zemlju.

Primjer za to je Jens Špan, jedan od lidera poslaničkog kluba konzervativaca u Bundestagu, koji je predložio "čarter letove" i dodjelu bonusa od 1.000 evra "svima onima koji žele da se vrate u Siriju".

S druge strane, studija objavljena u petak naglašava da bi povratak Sirijaca u njihovu zemlju mogao da pogorša situaciju u bolnicama u zemlji, kao i u drugim sektorima poput transporta i logistike, gdje već nema dovoljno radne snage.

Bonus od 1.000 evra za povratak u Siriju

Austrijska konzervativna vlada je objavila da sirijskim izbeglicama nudi "povratni bonus" od 1.000 evra da se vrate u domovinu.

Kancelar Karl Nehamer je posle Asadovog pada rekao da se bezbednosna situacija u Siriji mora ponovo razmotriti kako bi se omogućilo vraćanje sirijskih izbjeglica.

"Austrija će podržati Sirijce koji žele da se vrate u domovinu s povratnim bonusom od 1.000 evra. Toj zemlji su sada potrebni njeni građani kako bi je obnovili", poručio je Nehamer na Iksu.

Veliki broj migranata je 2015. godine stigao u Evropu sa Bliskog istoka
Izvor: BERND WUESTNECK / AFP / Profimedia

Vraćanje ljudi protiv njihove volje nije moguće sve dok ne postane jasno u kojem će smjeru ići Sirija. Za sada će se austrijska vlada, kako je objavila, fokusirati na dobrovoljne povratke.

Takođe je prestala da procesuira zahteve za azil.

Nehamer je pod pritiskom krajnje desnice po pitanju imigracije. Sirijci čine najveći broj zahtjeva za azilom u Austriji.

Koliko će Sirijaca prihvatiti ponudu, tek treba videti. Budući da je nacionalni aio-prevoznik "Austrian Airlines" obustavio letove za Bliski istok zbog bezbednosne situacije, austrijski bonus možda neće u potpunosti pokriti putovanje.

Jednosmerna karta za ekonomsku klasu do Bejruta, uobičajenog polazišta za one koji kopnenim putem nastavljaju za Damask, trenutno košta najmanje 1.066,10 evra kompanijom "Turkish Airlines".

Austrijska krajnje desna Slobodarska stranka bila je pobednica parlamentarnih izbora u septembru s 29 posto osvojenih glasova, ali nije imala koalicionog partnera. Nehamer zato vodi pregovore sa socijaldemokratama i liberalima.

(EUpravo zato/Index.hr)