Svijet

Premijer Kristerson: Švedska nije u ratu, ali nije ni u miru

Autor Uroš Matejić

Švedska, koja je pristupila NATO u martu prošle godine, šalje tri vojna broda i osmatrački avion u Baltičko more da nadgledaju rusku "flotu u senci".

Izvor: Profimedia

Švedski premijer Ulf Kristerson obratio se novinarima uoči sastanka Evropskog savjeta u sjedištu EU u Briselu 19. decembra. "Švedska nije u ratu, ali nije ni u miru", izjavio je premijer u nedjelju, pozivajući se na hibridne napade i posrednički rat na švedskom tlu.

Kristerson je ove izjave dao na godišnjoj nacionalnoj konferenciji "Folk och Forsvar" u Salenu u centralnoj Švedskoj. On je naglasio da Švedska i njeni susjedi trpe hibridne napade preko kompjuterskih sistema, finansija, dezinformacija i prijetnji sabotažom, a ne tradicionalnim vojnim sredstvima.

Premijer je istakao da trenutna bezbjednosna situacija i neobične aktivnosti u baltičkom regionu sugerišu da se neprijateljske namjere ne mogu odbaciti. Međutim, Kristerson nije pripisao odgovornost za nedavno oštećene kablove nijednoj određenoj zemlji. Govoreći generalno o hibridnim napadima, on je spomenuo da je ruska prijetnja vjerovatno dugoročna i da odbrana Švedske mora biti podjednako uporna.

Švedska vlada ozbiljno shvata ovu situaciju, priznajući da zemlja živi u periodu posredničkog ratovanja. U posljednjih nekoliko mjeseci u Baltičkom moru je oštećeno nekoliko električnih i telekomunikacionih kablova. Eksperti i političke ličnosti smatraju da su ove akcije dio "hibridnog rata" Moskve protiv zapadnih zemalja u ovom pomorskom regionu, koji se graniči sa članicama NATO-a i Rusijom.

Švedska, koja je pristupila NATO u martu prošle godine, sada šalje tri vojna broda i osmatrački avion u Baltičko more da nadgledaju rusku "flotu u sjenci", saopštio je u nedjelju premijer Ulf Kristerson. Nakon nekoliko nedavnih incidenata, uključujući oštećenje podvodnih energetskih kablova u Baltičkom moru, NATO je rasporedio brodove da zaštiti infrastrukturu. Ovi brodovi su zaduženi i za osmatranje ruske "flote u senci".

Zbog zabrane pristajanja ruskih brodova u evropske luke i zabrane izvoza ruske nafte u EU, Moskva koristi brodove bez jasne registracije ili zastava, za koje se sumnja da su sabotirali kablove. Kao nova članica NATO sa izlazom na Baltičko more, Švedska daje tri ratna broda i jedan osmatrački avion za ovu misiju. Kako navodi nemačka novinska agencija DPA, u operaciji učestvuje desetak brodova.

(MONDO)

Tagovi