Svijet

Kako je nestala minojska civilizacija? Arheolozi sada imaju drugu teoriju

Autor mondo.rs

Drevni Minojci, jedna od najnaprednijih civilizacija antičkog sveta, nisu nestali kao što se do sada verovalo u nekoj prirodnoj katastrofi već su se asimilovali u druge kulture.

Arheolozi kažu da su na Kritu, kolevci minojske kulture, pronašli tablice koje dokazuju da ovu civilizaciju nije uništila neka elementarna katastroga pre 3.500 godina već da su ih pokorili narodi sa grčkog kopna.

Stručnjaci su decenijama proučavali natpise na tablicama i došli su do zaključka da su minojske naseobine postojale decenijama pošto se verovalo da su nestale pod naletom cunamija ili zemljotresa.

To je podstaklo novu teoriju da se minojska civilizacija asimilovala sa drugim nakon što su ih potpuno oslabile katastrofe za koje se do sada verovalo da su ih uništile.

Stručnjaci su do sada verovali da je erupcija vulkana Tera, koji se nalazi na mestu današnjeg Santorinija, uništila minojsku kulturu oko 1642-1540. godine pre nove ere.

Erupcija - čija silina može da se meri sa kolosalnom erupcijom Krakatoe 1883. godine – je izazvala cunamije koji su potopili Krit i uništili glavni grad Knosos.

Dolazi o uništenju iz perioda erupcije vuklana mogu se i dan danas videti po celom Kritu.

Ali, prevod misterioznih tablica sa linearnog B pisma opovrgao je ovu teoriju. Bile su potrebne decenije, ali je linearno B pismo identifikovano kao jedan oblik drevnog grčkog.

Tablice su stručnjacima pružile dokaze da je mikenska civilizacija sa kopona značajno izmenila ali na neki način i nastavila minojsku kulturu, pišu izraelski mediji.

Moguće je da su ruševine za koje se do skora verovalo da su posledica prirodne katastrofe zapravo posledica sukoba Minojaca i Mikenjana.

Minojska civilizacija nazvana po legendarnom kraju Minoju bila je poznata po raskošnoj arhitekturi, a velelepna palata u Knososu je bila srce minojskog carstva.

Minojska civilizacija
Izvor: YouTube/ Bright Greece

Sada, međutim, arheolozi veruju da je Knosos preživeo erupciju Tere.

"Erupcija nije direktno pogodila Knosos“, rekao je Harecu arheolog Kolin Mekdonald koji 30 godina radi na Kritu.

"Nikakav cunami ili zemljotres izazvan vulkanom nije pogodio palatu koja leži na 100 metara nadmorske visine“, dodao je on.

Arheolozi sada veruju da su se mikenska i minojska civilizacija vremenom spojile, s tim što je mikenska kultura postala dominantna, što je dovelo do promene u jeziku i pismu koji se koristio u ovom drevnom gradu.

Mekdonald kaže da je moguće da je erupcija oslabila moć Minojaca u regionu gubitkom luke na Teri, što je omogućilo Mikeni da uspostavi svoje centre moći na Milosu i nametne svoj jezik kao zajednički jezik egejske ekonomije.

Moguće je i da su Mikenjani zauzeli i sam Krit, budući da je u tom periodu došlo do nestanka regionalne tradicije gradnje kuća od kamena kakvih ima u Knososu i do promene zagrobnih rituala.

Minojska administracija se promenila pod spoljnim uticajem, kaže Mekdonald, što je moglo da dovede do lokalnih pobuna protiv aristokratije i elite.

Tagovi