Svijet

CNN: Dobra godina za autoritarne lidere, posebno Putina

Autori mondo.rs Tanjug

Američki CNN objavio je obiman tekst o potezima ruskog predsjednika Vladimira Putina tokom ove godine, u kojem ocjenjuje da je 2019. bila izuzetno dobra godina za autoritarne lidere, a posebno za Putina.

U tekstu se ocjenjuje da je u bici idejama na globalnom planu Putin imao izuzetno dobru godinu i podsjeća da je u junu uzburkao svjetsku javnost "proglasivši smrt zapadnog liberalizma". U tekstu piše da je u to vrijeme izgledalo kao da je njegova izjava tempirana tako da izazove raspravu uoči samita G20 u Osaki, ali da se to nije završilo samo na razgovorima, jer je u narednim mjesecima Putin nastavio da daje primjer autoritarnog lidera.

Kao primjer se navodi njegova politika prema oslabljenoj i marginalizovanoj političkoj opoziciji u zemlji, posebno tokom većeg dijela ljeta, kada je Moskvu potresao talas opozicionih demonstracija.

CNN napominje da se neko vrijeme činilo da demonstranti dobijaju momentum i podsjeća da su ruske vlasti su čak povukle krivičnu prijavu protiv uglednog istraživačkog novinara nakon neočekivane podrške javnosti. Međutim, dodaje američki medij, uslijedilo je strožije kažnjavanje opozicije, uključujući zatvaranje vodećih opozicionih lidera i više od 2.000 demonstranata.

U tekstu se kaže da je Rusija je počela i da pokazuje spremnost da pojača kontrolu svojih građana na internetu. Ističe se da je Putin u maju potpisao zakon o uspostavljanju takozvanog "suverenog interneta", koji bi mogao da djeluje nezavisno od ostatka svijeta.

Kako objašnjava CNN, zakon obavezuje sve ruske internet provajdere da instaliraju specijalnu opremu kako bi omogućili upotrebu "dubinskog pregleda paketa", koja podrazumijeva vrstu procesuiranja podataka koji se mogu koristiti za nadzor i cenzuru internet saobraćaja. Novi zakon je stupio na snagu u novembru, čime je Rusija postala lider u autoritarnoj tehnologiji, piše CNN.

Medij prenosi riječi pojedinih kritičara da Putinovo forsiranje veće kontrole interneta efektivno daje ruskoj vlasti u ruke "prekidač" kojim može da isključi internet. U tekstu se ukazuje na to da ruske vlasti nisu blokirale internet širom zemlje u znak odgovora na proteste, kao što je to bio slučaj u Iranu, ali da tokom protesta ovog ljeta u Moskvi vlasti jesu selektivno isključivale struju na nekim lokacijama, kako bi ometale signal mobilnih telefona.

Za CNN nije iznenađenje to što je Putin stao na stranu kineskog predsjednika Si Djinpinga u sukobu Kine i SAD, zbog odluke američkog predsjednika Donalda Trampa da blokira učešće kompanije Huavej u razvoju američke 5G mreže zbog zabrinutosti zbog špijunaže.

U tekstu se navodi da je na godišnjem Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu Putin je rekao da američke akcije dovode do rizika od izbijanja tehnološkog rata oko digitalnih tehnologija. Dodaje se da su Putin i Si imali i druge razloge da se udruže. Podsjeća se da je Peking dospeo na udar kritika zbog pritvorskih centara u Sinjangu i zbog odgovora na demonstracije u hongkongu, ali se ističe da nijedna od tih kritika nije došla iz Moskve.

CNN piše da je na međunarodnoj sceni Putin pronašao zajednički jezik i sa nekim drugim svjetskim autoritarnim liderima.

U tekstu se podsjeća da je ruski predsjednik u septembru bio domaćim predsjedniku Venecuele Nikolasu Maduru kako bi mu izrazio podršku. Sljedećeg mjeseca posjetio je Saudijsku Arabiju kako bi prikazao partnerstvo u vezi sa naftom sa dugogodišnjim američkim saveznikom.

Mnogi posmatrači, navodi CNN, opisali su Putinovu posjetu Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima kao vrstu počasnog kruga.

Kao najveći trijumf ruskog lidera u oblasti spoljne politike američki medij ističe razvoj situacije u Siriji. Podsjeća se da je u oktobru Putin sa turskim kolegom Redžepom Tajipom Erdoganom u Sočiju postigao memorandum o razumijevanju o budućnosti Sirije u 10 tačaka, koji je na mnogo načina formalizovao stanje na terenu.

Američki predsjednik Donald Tramp je već napustio krudske saveznika u Siriji, naredivši iznenadno povlačenje američkih snaga iz Sirije, navodi CNN i dodaje da je to dovelo dvojicu diktatora, Putina i Erdogana, u poziciju da budu glavni geopolitički igrači u Siriji.

U tekstu se ocjenjuje da se Putinovo kockanje sa podrškom sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu izgleda isplatilo.Dok mali kontingent američkih trupa ostaje u Siriji, Asadov režim je siguran na vlasti, a Rusija ima veći vojni uticaj u zemlji, pri čemu su ruske snage čak viđene i u napuštenoj američkoj vojnoj infrastrukturi u Siriji.

To ne znači da je Putin čitave godine imao pobjednički niz, piše CNN navodeći da je ruska vojska pretrpjela je tragediju i sramotu u avgustu, nakon smrtonosne eksplozije na vojnom poligonu za testiranje kada je poginulo najmanje pet naučnika i nivo radijacije u okolnim mjestima nakratko skočio.

U tekstu se ukazuje na to da ruska vlada nikada nije potvrdila koje je konkretno oružje testirano, ali da se u međunarodnim krugovima spekuliše da je u pitanju krstareća raketa sa nuklearnim pogonom pod nazivom "burevestnik" ili "skajfol", koja je jedan od pet Putinovih vojnih projekata.

CNN kao jedan od problema sa kojima se Putin suočava izdvaja i sukobe na istoku Ukrajine, gdje se separatisti koje podržava Rusija i dalje bore protiv ukrajinske vlade.

Putin je otputovao u Pariz kako bi sa kolegama iz Njemačke, Francuske i Ukrajine razgovarao o koracima ka okončanju rata, ali ti su razgovori završeni bez velikog napretka, dodaje se u tekstu.

 CNN priznaje da za razliku od problema Trampove administracije sa Ukrajinom, Putin ipak ne mora da brine o impičmentu. Nije da on nema mišljenje o tome: na godišnjoj konferenciji za novinare u decembru izgledalo je kao da kopira ključne stavove republikanaca rekavši da je impičment baziran na izmišljnim razlozima i izrazivši sumnju da će Tramp biti opozvan, piše CNN.