Svijet

Crne prognoze: Karantini u svijetu do sredine ljeta!

Autori mondo.rs Beta

Vrhunac rasta broja oboljelih od korona virusa u svijetu tek predstoji a karantini mogu da potraju do sredine ljeta, pokazuje model koji je izradila američka konsultantska kompanija Boston consulting group (BCG)

Izvor: Tanjug/AP Photo/Sergei Grits

Karantini i zatvaranje granica zbog pandemije virusa korona (COVID-19) mogli bi da ostani na snazi čak i u najrazvijenijim zemljama svijeta do posljednjih nedjelja jula prema najgorem mogućem, a do sredine juna prema najboljem mogućem scenariju, navodi BCG a prenosi portal Demostat.

Prognoze stručnjaka koji su radili ovu analizu kažu da će vrhunac broja novooboljelih u SAD biti u prvoj nedjelji maja dok se vrhunac rasta u Velikoj Britaniji očekuje tek u trećoj nedjelji maja.

U to vrijeme, na vrhuncu će biti i rast epidemije u Brazilu, koji je trenutno jedna od rijetkih zemalja koja nije uvela mjere potpunog karantina ali u pojedinim oblastima postoje propisi za ograničavanje kretanja i ponašanja.

U Francuskoj će epidemiološka kriva najvišu tačku dostići takođe u trećoj nedjelji maja, prema modelu koji je izračunao BCG, iako je ova zemlja jedna od najbolje rangiranih prema dosadašnjoj borbi sa krizom. Vrhunac epidemije u Rusiji se očekuje prve nedjelje maja, dok se za Indiju prognozira da će kriva dostići maksimum tek u trećoj nedjelji juna.

Argentina bi najveći broj novooboljelih mogla da zabeleži u četvrtoj nedjelji maja, Njemačka u prvoj nedjelji maja a Australija u drugoj nedjelji maja meseca. U Kanadi se najviše zaraženih očekuje u prvoj nedjelji maja, u Španiji u četvrtoj nedjelji aprila, kao i u Poljskoj, dok se u Meksiku najveći rast predviđa za treću nedjelju aprila što je slučaj i za Belgiju, kao i za Italiju.

U Norveškoj, kao i u Švedskoj, najgori scenario je prošao tokom četvrte nedjelje marta, smatraju stručnjaci, dok se u Južnoafričkoj Republici najveći rast očekuje tek u prvoj nedjelji juna; Kolumbija se nalazi na sredini vremenske linije za predviđeni rast krive – koji bi trebalo da bude najviši u prvoj nedjelji maja.

Procjene su rađene 25. marta na osnovu BSG prediktivnog modela a koristeći podatke Džon Hopkins Univerziteta.

Studija je obuhvatila 20 država a među analiziranim zemljama su Sjedinjene Amerčke Države, Velika Britanija, Brazil, Francuska, Rusija, Indija, Njemačka, Argentina, Kina (analizirana je oblast Hubei čiji je glavni grad Vuhan), Australija, Južnoafrička Republika, Italija, Švedska, Norveška, Belgija, Kanada, Španija, Meksiko, Poljska i Kolumbija.