Britanski mediji pišu da su kineske vlasti ogorčene zbog izveštaja Evropske unije, a u kojem se navodi da su kineske vlasti širile dezinformacije o korona virusu. Isto tako, Kina ni ne pomišlja da pristane na međunarodnu istragu o poreklu korona virusa.
Pandemija korona virusa iznela je na površinu i raznorazne međusobne optužbe na relaciji SAD-Kina-EU-Rusija, što treba tumačiti i kao pripremu za neka buduća vremena i prestrojavanje na velikoj političkoj sceni.
Naslušali smo se raznoraznih teorija i optužbi. Te da je Kina namerno "pustila" virus iz svojih laboratorija, potom da su Amerikanci "doneli" virus u Kinu, nisu tihi ni oni koji za sve optužuju 5G mrežu i njen uticaj...
Najnoviji kamen spoticanja u odnosima velikih sila mogao bi da bude navodni izveštaj EU u kojem se Peking optužuje da je širio dezinformacije o korona virusu i epidemiji, piše Rohters pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore.
Navodno je taj izveštaj već objavljen interno u krugovima EU, ali za sada evropske diplomate ne žele javno da se izjasne o tome.
Pojedine diplomate su rekle Rojtersu da je prvobitno bilo planirano da izveštaj bude objavljen 21. aprila, ali da je potom povučen, nakon što je Kina saznala za njega, a i nakon što su njegovi pojedini delovi objavljeni u pojedinim novinskim izdanjima.
Istog dana je visoki kineski zvaničnik u Pekingu kontaktirao evropske zvaničnike i upozorio ih da će, ako izveštaj ugleda svetlost dana to "veoma loše uticati na dalju saradnju", navodi Rojters, pozivajući se na neimenovane evropske diplomatske izvore.
"To bi veoma naljutilo Peking", navodno je rekao ministar spoljnih poslova Kine Jang Ksijaguang evropskim diplomatama i optužio Evropu da želi da "udovolji nekom drugom", što je shvaćeno kao da želi da se dodvori Vašingtonu.
Izveštaj je, u međuvremenu, promenjen i dorađen. U prvobitnom je, recimo, pisalo da "Kina nastavlja da vodi kampanju dezinformacija, kako bi ublažila svoju odgovornost za širenje korona virusa i kako bi poboljšala svoj imidž u svetu".
Evropa se našla u sredini "sudara" SAD i Kine i pokušava da se snađe. Ono što je dodatni problem Evropskoj uniji jeste ekonomska saradnja sa Kinom. Naime, EU je glavni trgovinski partner EU, a Evropskoj uniji je Kina na drugom mestu, odmah iza EU.
U međuvremenu, pojavila se i informacija da Kina odlučno odbacuje pozive na sprovođenje nezavisne međunarodne istrage o poreklu korona virusa i njegovom širenju, ocenjujući da su te ideje "politički motivisane".
Gotovo od samog početka pandemije konstantno se upućuju pozivi Kini da dozvoli međunarodnim istražiteljima i naučnicima da dođu u Kinu kako bi utvrdili kako je zaista sve počelo.
Ono što se do sada pretpostavlja jeste da se virus pojavio na pijaci u Vuhanu krajem prošle godine i da se zaraza širila preko mesa divljih životinja, koje se na toj pijaci prodaju.
Premijer Australije Skot Morison izjavio je u četvrtak da narednog meseca na godišnjoj sednici Svetske zdravstvene skupštine, tela Svetske zdravstvene organizacije, namerava da zatraži međunarodnu istragu o poreklu korona virusa.
I američki predsednik Donald Tramp više puta do sada je napao Kinu zbog načina na koji se vlasti te zemlje suočavaju sa epidemijom. Podsetimo i da je američka savezna država Misuri tužila kinesku vladu, optužujući je da je učinila premalo kako bi zaustavila širenje virusa.