Policijski čas u 6 gradova. Mediji izveštavaju o žestokim sukobima policije i demonstranata u Los Anđelesu, Čikagu, Pitsburgu, Klivlendu, Mineapolisu. Napadnuti novinari, jedna ostala bez oka. Žena u Njujorku pokušala da zapali policijski kombi. Nova žrtva?
Amerika je utonula u potpuni haos posle brutalnog hapšenja i smrti Afroamerikanca Džordža Flojda. Protesti koji su početkom nedelje počeli u Mineapolisu proširili su se po celoj zemlji i postali sve nasilniji i brutalniji.
Tokom noći došlo je do žestokih sukoba policije i demonstranata u Los Anđelesu. Više učesnika protesta policija je prebila pendrecima a zapaljeno je jedno policijsko vozilo dok je još osam demolirano.
Pripadnici policije su ispaljivali gumene metke na učesnike protesta sa udaljenosti manje od metra a demonstranti su zapalili najmanje jednu američku zastavu.
Odmah nakon serije incidenata, gradske vlasti najavile su da će uvesti policijski čas kako bi sprečile dalje nasilje.
Demonstranti su uništili najmanje pet policijskih vozila u Klivlendu, gde se na protestu okupilo nekoliko hiljada ljudi. Polupana su stakla na zgradi lokalnog tužilaštva.
SAD Mineapolis 30.05 neredi džordž flojd
Neredi su izbili i u Pitsburgu, gde su demonstranti zapalili nekoliko policijskih vozila. U sukobima sa demonstrantima povređen je najmanje jedan policajac.
Njujorška policija uhapsila je ženu koja je tokom protesta bacila molotovljev-koktel na policijsko vozilo. Iako se flaša razbila, sadržaj se nije zapalio pa su četvorica policajaca uspela da se izvuku iz automobila.
Demonstranti i policija sukobili su se i u Čikagu, gde je policija privela nekoliko učesnika protesta. Oštećeno je i nekoliko automobila. Slični prizori viđeni su i u Majamiju.
Nekoliko američkih gradova uvelo je policijski čas, uključujući Atlantu, Portland, Mineapolis, Luivil i Kolambus.
Teške scene stižu i iz Luivila gde je policajac u punoj opremi za razbijanje nereda sinoć tokom protesta u Luivilu ispalio patron suzavca u televizijsku ekipu koja je prenosila dešavanja.Policajac je ispalio patron suzavca direktno u lokalnu novinarku i snimatelje.
U jednom trenutku se čuje kako novinarka Kejtlin Rast viče "Pucaju u nas".
Kada su je voditelji iz studija pitali da li je dobro, rekla je da su u pitanju gumeni meci: "Gumeni su meci. U redu je. To su patrone suzavca", rekla je Kejtlin Rast.
Ubrzo zatim, policajac je počeo da gađa i kamermana. Kada su novinarku pitali koga gađaju, rekla je: "Nas, nas direktno."
Policija u Luisvilu u državi Kentaki izvinila se nakon što je objavljen snimak na kojem se vidi kako policajac ispaljuje gumeni metak u pravcu kamere.
Ovo, inače, nije izolovani incident, novinarka švedskog Ekspresa je pogođena gumenim metkom tokom protesta u Mineapolisu, navodi se na sajtu tog lista.
Linda Tirado, poznata američka fotoreporterka, politička aktivistkinja, novinarka i spisateljica, ostala je bez jednog oka tokom protesta u Mineapolisu, pošto je policija pogodila gumenim metkom.
Ona je izašla na ulice kako bi fotografisala scene sa ulica, ali je nakon policijske intervencije, zadobila tešku povredu.
"Ono što mislim da se dogodilo jeste da me je pogodio gumeni metak u lice. Eksplodirala mi je očna jabučica, koja je sada prišivena, ali je pitanje da li će biti potrebno još operacija. Vid mi je otišao bez obzira na sve i izgleda da će mi ostati ožiljak", napisala je Linda na Twitteru.
Autorka mnogih političkih članaka i knjige "Hand to Mouth: Living in Bootstrap America" ipak je zadržala pozitivan duh.
"Nije moje 'fotografsko' oko, tako da nije kraj karijere. I dalje mogu da vidim cveće i zalaske sunca, samo možda neću moći da kažem koliko su daleko."
Doktori su joj zabranili da šest nedelja izlazi na mesta gde bi moglo da bude suzavca, ali ona ne namerava da odustane od izveštavanja sa protesta.
"Nastaviću da izveštavam iz Mineapolisa dok ne shvatimo kako će me zajedno sa automobilom vratiti kući (Nešvil, Tenesi), pošto ja više ne mogu da vozim", navela je Tirado.
Demonstranti koji protestuju zbog smrti Afroamerikanca Džordža Flojda napali su i jurili novinara Foks njuza koji je izveštavao o skupu ispred Bele kuće.
Novinar Foksa Lilend Vitert rekao je da je bilo jasno da je meta napada njegova medijska kuća. Njegov izveštaj uživo je prekinula grupa demonstranata koja je uzvikivala nepristojne reči na račun Foksa.
Novinar jedne televizije u gradu Kolumbija u državi Južna Karolina povređen je nakon što je na njega bačen kamen, a novinar u Minesoti pogođen je gumenim metkom.
Fotograf lokalne televizije u Pitsburgu izjavio je da su ga pretukli demonstranti.
Pala je i prva krv - momak iz Detroita i policajac iz Kalifornije su poginuli u protestima, a više policajaca je ranjeno.
Mediji prenose da je jedna osoba poginula i u pucnjavi tokom protesta u Indijanapolisu ali zvanične potvrde još uvek nema. Policija je saopštila da je tokom protesta bilo više pucnjava ali da policija nije učestvovala ni u jednom incidentu-