Američka administracija zatražila je 10.000 vojnika da izadje na ulice i uguši demonstracije zbog smrti Afroamerikanca Džordža Flojda ali su vojni zvaničnici odbili taj zahtev.
Bela kuća tražila je još početkom sedmice da 10.000 aktivnih vojnika izađe na ulice Vašingtona i drugih gradova i zaustave proteste, ali ministar odbrane Mark Esper i visoki vojni zvaničnik, general Mark Milej, odbacili su taj zahtev, saopštio je izvor blizak vojsci.
Esper je premestio oko 1.600 aktivnih vojnika u Vašington i region, ali je tamo već bilo raspoređeno oko 5.000 pripadnika Nacionalne garde, pa je vojska, kako nije bilo potrebe za njenim učešćem, vraćena u četvrtak uveče, navodi CNN.
Majli je, prema rečima izvora, imao snažan osećaj da još nije pređen prag, informativno opisan kao "teška okolnost", da bi bilo legalno da predsednik pozove vojsku u pomoć.
Nakon nasilja u Vašingtonu, Majli se čuo nekoliko puta sa predstavnicima demokrata u Kongresu, kao i sa Nensi Pelosi.
Iako nisu poznati detalji njegovog razgovora sa demokratama, Majli je u ponedeljak uveče sa predsednikom Trampom vodio vrlo napet razgovor, tvrdeći, uprkos predsednikovim pretnjama, da aktivne vojne trupe nisu neophodne kako bi smirile nerede u Vašingtonu.
S druge strane, iako je Bela kuća potvrdila podršku Esperu, ovakva odluka mogla bi ga koštati pozicije.
Kongres je nezvanično obojicu kritikovao zbog šetnje s predsednikom do crkve Svetog Jovana, a prema izvoru bliskom vosjci, Esper i Majli veoma žale što su to sebi dozvolili.
Esper je i ranije izjavljivao da polušava da se drži dalje od politike, ali da mu to ne uspeva uvek, dok je Majli još nije progovorio o zajedničkoj šetnji s predsednikom.
Inače, šriom SAD stotine hiljade građana i dalje protestuje zbog brutalnog hapšenja Džordža Flojda.
I dok jedni navode da su jučerašnji protesti bili najveći do sada, Tramp ima drugačije mišljenje i kaže da je u Vašingtonu "manja gužva nego što bi se to očekivalo".
"Mnogo manja gužva u Vašingtonu nego što se očekivalo. Nacionalna garda, Tajna služba i policija Vašingtona rade fantastičan posao. Hvala vam", tvitovao je Trump, opisujući ono što se duže od 10 dana dešava na američkim ulicama.
Građani, revoltirani njegovim tvitovima, odgovorili su postavljanjem snimaka i fotografija američkih ulica koje su preplavljene demonstrantima.
"Više je ljudi nego na njegovoj inauguraciji", kometarisao je jedan od tviteraša.
Tramp je optužio i televizije CNN i MSDNC da su "potpirivale vatru" kod demonstranata uz opasku da je sreća što imaju vrlo malu publiku.
"Zakon i red", napisao je Tramp, a mnogi građani su to propratili komentarima, od onih uvredljivih kao što je "Glup i gluplji" do ozbiljnih kritika i rasprava.
Protesti su uglavnom protekli bez incidenata. Demonstranti su uglavnom mirno šetali uz muziku, osim u Sijetlu gde se policija sukobila s učesnicima protesta.