Svetski dan izbeglica

U svijetu prisilno raseljeno skoro 80 miliona ljudi

Autor Aleksandar Nastevski

Broj prisilno raseljenih osoba širom svijeta porastao na 79,5 miliona ljudi.

Ilustracija
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Šef predstavništva UNHCR-a u Srbiji Hans Fridrih Šoder je za RTS naveo da prema globalnom izvještaju UNHCR-a, dvije trećine svih izbjeglica dolazi iz pet zemalja, a da su izbjeglice izložene zlostavljanju i izrabljivanju od strane krijumčara!

"Nažalost, danas je situacija gora. Prema globalnom izvještaju UNHCR-a, objavljenom u četvrtak ujutru, broj prisilno raseljenih lica širom svijeta je porastao za 9,5 miliona, tačnije sa 70 miliona se popeo na 79, 5. To znači da je trenutno jedan procenat stanovništva nasilno raseljen", rekao je Šoder za RTS.

On je istakao da je 6,6 miliona izbjeglica iz Sirije, a manji broj iz Venecuele, Avganistana, Južnog Sudana i Mjanmara.

"Manje više je ista situacija, vidimo da sukob u Siriji ulazi u desetu godinu, a prislino raseljavanje je i dalje u toku, dok situacija u Venecueli postaje sve gora", kaže šef UNHCR u Srbiji.

Govoreći o zatvorenim granicama za izbjeglice širom Evrope, Šoder je naveo da je više od 1.300 ljudi prošle i 250 ove godine, uključujući žene i djecu, stradalo dok su pokušavali da se preko Sredozemnog mora domognu Evrope.

On je napomenuo da kako države sve više kontrolišu i zatvaraju granice, isto tako je sve više izbjeglica koje su bježeći od rata ili progona primorane da se kreću neprovjerenim rutama izlažući sebe zlostavljanju ili izrabljivanju od strane krijumčara.