Srpski ljekar bio je na čelu tima koji je u SAD izveo prvu transplantaciju oba plućna krila kod zaraženih korona virusom!
Borba protiv korona virusa, ne miruje ni na jednom kontinentu. Dok se naučnici u laboratorijama trude da naprave vakcinu, doktori i medicinsko osoblje vode pravu "rovovsku" bitku za svaki život.
Američka javnost već dva dana slavi tim stručnjaka iz čikaške bolnice "Nortvestern memorijal", koji je u julu izveo dvije uspješne transplantacije plućnih krila kod pacijenata kojima je COVID-19 sasvim uništio pluća. A, razloga za ponos ima i Srbija, pošto se na čelu tima nalazio jedan Srbin, Rade Tomić, koji već godinama radi u pomenutoj bolnici.
Majra Ramirez (28) i Brajan Kuns (62) provodili su bolničke dane na respiratoru u jako teškom stanju. Naime, usljed virusa korona, oboje pacijenata su bili u kritičnom stanju, budući da im je COVID-19 zahvatio i bukvalno uništio oba plućna krila. Jedini spas za oboje bila je transplantacija, koja prije toga, kod pacijenata obolelih od zlokobnog virusa, nije vršena nigdje u svijetu.
Prvo je 5 juna 2020 godine. operisana Majra, da bi zatim, mjesec dana nakon nje, 5. jula, bio operisan i Brajan. Obe transplantacije su uspešno izvedene.
Oboje pacijenata su proveli nedjelju dana u jedinici intenzivne nege na ventilatoru i oksigenaciji ekstrakorporalne membrane, odnosno, na mašini za održavanje života koja pomaže pri radu srca i pluća.
Ramirez i Kuns sada dišu samostalno bez dodatnog kiseonika i nastavljaju da postižu optimalan napredak, pokazujući da je transplantacija pluća spasilačka opcija za neke pacijente zaražene COVID-19 i koji za posljedicu imaju teška oštećenja pluća.
"Majra i Brajan ne bi bili živi danas bez transplantacije pluća. COVID-19 im je potpuno uništio pluća i oni su bili u kritičnom stanju kada su ušli u postupak transplantacije, čineći transplantacije gotovo zastrašujućim poduhvatom. Međutim, naš tim za transplantaciju bio je posvećen da učini sve što je moguće da im spasi život i proveo je nedjelje u pripremama. Procedura transplantacije zahtijevala je ozbiljno koordinisan napor multidisciplinarnog hirurškog tima".
"Kada smo otvorili Majrine i Brajanove grudi, veliki dio njihovih pluća bio je nekrotičan i pod infekcijom. Teško oštećenje i upala pluća prouzrokovali su preopterećen rad srca, što je dodatno učinilo operaciju prilično složenom. Jedan pogrešan korak u operacionoj sali mogao je dovesti do katastrofalnih posledica. Ipak, uspjeh ovih transplantacija naglašava da hirurške inovacije takođe mogu da igraju važnu ulogu u spasavanju života kritično bolesnih pacijenata koji su zaraženi virusom COVID-19", rekao je za bolnički portal, Ankit Bharat, kardiotorakalni hirurg i direktor programa za transplantacjiu u bolnici "Nortvestern memorijal".
Za bolnički portal govorio je i Rade Tomić, naš doktor koji je lično rukovodio transplantacijom plućnih krila kod Majre.
"Otkad smo izvršili prve poznate dvostruke transplantacije plućnih krila na zaraženima virusom COVID-19 u Sjedinjenim Državama, program za transplantaciju pluća 'Nortvestern memorijal' bolnice nudi smjernice drugim transplantacijskim centrima širom svijeta. Želimo da i drugi transplantacioni centri znaju – da, to je izazovno, ali može se obaviti i to bezbjedno.
Iako transplantacija pluća nije za svakog pacijenta sa COVID-19, ona nudi nekima od onih koji su u životnoj opasnosti, još jednu opciju za preživljavanje - Majra i Brajan su živi dokaz.
Oboje pacijenta i dalje se oporavljaju svakim novim danom, jačaju i oduševljeni smo njihovim napretkom", rekao je Rade Tomić, doktor pulmologije i medicinski direktor Programa transplantacije pluća u "Nortvestern memorijal" bolnici.
Mondo.rs/Blic