Sve je bliža!

Stiže rijetka vrsta oluje: Balkan se priprema za izrazito opasnu pojavu, Grci upozoravaju na poplave!

Autor MONDO/Sputnjik

Grčke vlasti upozorile su da će oluja "Janos" biti propraćena snažnim vjetrovima i kišom koji bi u naredna dva dana mogli da dovedu do poplava i nestanka struje.

Izvor: Twitter/printscreen

Grčka se priprema za retku vrstu oluje, mediteranski uragan poznat kao "medigan", za koju se očekuje da će prvo pogoditi zapadna jonska ostrva, a potom poluostrvo Peloponez i Atenu.

Zamjenik ministra civilne zaštite Nikos Hardalias savjetovao je stanovnike područja u prošlosti pogođenih poplavama ili one koji žive blizu rijeka da pronađu alternativni smještaj, a ostale da ograniče svoja putovanja. 

"Uticaj Janosa, moramo biti jasni, biće sličan drugim olujama, ali snažniji po intenzitetu, rasponu i trajanju", rekao je on.

Portparol vlade Stelios Pecas precizirao je kako se intenzitet i putanja oluje ne mogu precizno predvidjeti.

Ovakvi cikloni su se prvi put u Grčkoj pojavili 1995. godine, no proteklih godina su postale učestaliji, rekao je Hardalias. Slična oluja posljednji je put Grčku pogodila 2018. godine.

Godinu prije je u poplavama poginulo 25 ljudi, a stotine su ostale bez domova.

Takve oluje poznate su pod nazivom medigani, riječ nastala kombinacijom riječi "Mediteran" i "uragan".

Za razvoj uragana u Sredozemnom moru uslovi su vrlo nepovoljni: temperatura mora nije dovoljno visoka, često nema dovoljno vlage, a Sredozemno more jednostavno je premaleno za njihov razvoj.

Od 1948. do 2011. godine ukupno je regitrovano oko 99 ciklona koji su podsjećali na uragan.

Tropski uragan će donijeti jake vetrove uz obilne padavine, pijavice i tornado, a često se završi velikom materijalnom štetom.

Kretanje tropskog uragana je teško predvidjeti, a njegova putanja često značajno odstupa od predviđanja prognostičkih modela.

Na udaru će se danas naći i Grčka kojoj prijete snažne oluje i jaki vjetrovi.

Upozorenje je izdato za mnoge dijelove zemlje od podneva i trajaće do subote, saopštila je ranija Nacionalna meteorološka služba Grčke (EMI).

Istočni dijelovi Peloponeza i kopna trebalo bi da se spreme za posebno jake oluje.