Po prvi put nakon 46 godina javnosti je u četvrtak dozvoljeno da uđe na plažu grada Varoša na turskom, sjevernom dijelu etnički podijeljenog Kipra.
Stotine ljudi prošle su kapijom na kojoj je stajala turska kiparska policija, kako bi prošetali svježe asfaltiranim putem koji vodi do plaže koja je nekad, kako piše "Chicago Tribune", bila dragulj kiparske turističke ponude.
Put je sa obje strane bio oivičen policijskim trakama kako bi se pješaci spriječili da ne ulaze u kuće bez prozora i propale firme. Za kiparske Turke je ovo bio "istorijski trenutak", dok su kiparski Grci ovo posmatrali sa gorčinom i tugom.
"Iako sam ovo očekivao zadrhtao sam posmatrajući ova poznata mjesta. To je tuga koja se ne može odagnati. Varoša je izgubljena.", rekao je za AP Kirijakos Karalambides.
Odluka Turske i njenog kiparskog dijela da otvore kilometar i po dugu plažu - uoči predsjedničkih izbora na Sjevernom Kipru 11. oktobra - osudila je međunarodno priznata grčka kiparska vlada i šira međunarodna zajednica.
Kiparski predsjednik Nikos Anastasijades osudio je otvaranje plaže kao "flagrantno kršenje međunarodnog prava”, "The Guardian" navodi da su vlasti pozvale Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija da razmotri kontroverznu tursku odluku o ponovnom otvaranju Varoše.
Kiparski Grci iz Varoše pobjegli su tokom turske invazije 1974, nakon puča pristalica unije s Grčkom. Od tada je ovo područje bilo pod turskom vojnom kontrolom, zabarikadirano i prepušteno zubu vremena.
"Ovo je užasan dan", rekla je Ana Marangu, arheolog i istoričar čija je porodica nekad posedovala vilu na plaži iz koje su pobegli kad je ona imala 22 godine.
Bivši stanovnici Varoše protestovali su u četvrtak na jednom od devet prelaznih punktova duž tampon zone koja dijeli ostvo.
"Kako da se neko ne uznemiri onim što je danas viđeno... Varošu bi trebalo vratiti njenim pravim vlasnicima. Ovo je psihološki pritisak", istakao je gradonačelnik Famaguste Simos Jonu.
Kiparski Grci su bježali od naoružanih turskih trupa sa odjećom koju su imali na sebi, a to su često bile majice kratkih rukava, kupaći kostimi i japanke. Oko 150.000 kiparskih Grka je izmješteno iz svojih domova u leto 1974. Nikada se nisu vratili. Ankara je ovo opravdala zaštitom turske manjine na ostrvu, nakon što je Atina orkestrirala puč.
Otvaranje Varoše prije nastavka mirovnih pregovora događa se u vrijeme kad Turska zagovara rješenje o dvije države na podeljenom Kipru i vodi spor oko energetskih rezervi u Istočnom Mediteranu.
Ponovno otvaranje Varoše objavljeno je ove nedjelje na konferenciji za štampu u Ankari na kojoj su bili turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan i šef turske kiparske vlade Ersin Tatar.
Atina je apelovala da se odluka poništi i najavila da će pozvati na akciju na sastanku veća evropskih lidera u Briselu sljedeće nedjelje, ukoliko se to ne dogodi.
I Rusija je osudila potez Turske, navodeći da je neprihvatljiv.
Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu je rekao da je u toku inventor sveg vlasništva u Varoši kako bi se ustanovilo šta će biti sa ostatkom grada.
"Za sada, otvaranje plaže i nekih puteva gdje nema privatnog vlasništva je bilo važno", rekao je Čavušoglu.
Otvaranje Varoše 8. oktobra se dogodilo svega tri dana uoči izbora na kojima kiparski Turci treba da imenuju novog lidera da ih predstavlja u zaglavljenim mirovnim pregovorima iza kojih stoje UN.