Sakupila uzorak stijene koja potiče od početka našeg Sunčevog sistema.
Svemirska letjelica NASA dodirnula je površinu asteroida Benu i sakupila uzorak stijene koja potiče od početka našeg Sunčevog sistema. Asteroid Benu mogao bi, kako navodi Rojters, da odgovore o početku života na Zemlji.
Mehanička ruka sonde „Oziris Reks", duga 3,35 metara prikupila je uzorke u blizini sjevernog pola asteroida. Operacija u trajanju od 16 sekundi zahtijevala je visoku preciznost, a uspješno je obavljena na udaljenosti od čak 330 miliona kilometara od Zemlje.
"Sve je prošlo savršeno. Večeras smo ispisali istoriju", rekao je nekoliko minuta nakon kontakta šef misije Dante Loreta.
Sonda će tokom dana poslati slike kolekcije uzoraka, kako bi naučnici utvrdili koliko je materijala prikupljeno i da li je potreban još jedan pokušaj prikupljanja uzoraka. Ako se utvrdi da je misija bila uspješna, sonda će krenuti nazad ka Zemlji, a njen dolazak se očekuje 2023. godine.
Sonda duga šest metara, kružila je oko asteroida Benu, koji se nalazi na više od 100 miliona kilometara od Zemlje, od kraja 2018. godine kako bi se pripremio za ovu vrlo složenu operaciju.
Inače, tokom misije NASA otkriveno je da asteroid Benu na sebi nosi vodu i tragove organskog materijala i mogao bi da sije život po svemiru.
Naučnici NASA pretpostavljaju da uzorci sa Benua možda nose materiju koja do sada nije zabilježena ni na jednom meteoritu i da bi organski materijal nađen na njemu mogao da ukaže na primitivnu biologiju u univerzumu.
Prošle godine Japan je uspio sa svojom sondom Hajabusa2 da prikupi malu količinu prašine s drugog asteroida, Rajugua i na putu je nazad na Zemlju.
(Mondo/Tanjug)