UPALIO SE CRVENI ALARM

Evropa u karantinu: Koje zemlje su potpuno zatvorene, gdje je uveden policijski čas

Autor Dušan Volaš

Korona virus hara Evropom, sve više zemalja se zatvara ili uvodi policijski čas

Izvor: Guliver/Getty images/Spencer Platt

Nakon što je Evropa u četvrtak premašila prag od 10 miliona slučajeva korona virusa, zabilježivši pri tom i najveću učestalost slučajeva Kovida-19 od početka pandemije pošto je sedam dana unazad prijavljeno 1,5 miliona obolelih, mnoge zemlje Starog kontinenta su odlučile da se zatvore.

Većina je uvela oštre mjere na mjesec dana, neke i duže, dok su druge uvele policijski čas. Evo koje su mjere uvele evropske zemlje:

NJEMAČKA

Karantin u Njemačkoj počinje u ponedeljak i trajaće mjesec dana. Cilj je da se do Božića smanji broj novih infekcija, a da pritom privreda funkcioniše, a škole i vrtići ostanu otvoreni, kako je prenio “Dojče vele”.

Zabranjen je i grupni amaterski sport, sve osim individualnog sporta. Profesionalna sportska takmičenja će se održavati bez publike. Zabranjeno je noćenje u hotelima, motelima, pansionima ili privatnim apartmanima - osim ako se radi o nepohodnim putovanjima.

Ostaju otvorene škole, vrtići, menze, hramovi, frizerski saloni, zanatske radnje i prodavnice, s tim što je dozvoljeno da bude jedan kupac na 10 kvadrata. Neophodni medicinski tretmani, kao što je fizioterapija, takođe će i dalje biti mogući. Dostava hrane i pića, uključujući barove i restorane, je moguća.

Takođe je rečeno da će posete staračkim domovina biti i dalje dozvoljene, naravno, pod važećim merama predostrožnosti, navodi DW.

AUSTRIJA

I Austrija ulazi u karantin na mjesec dana. Zatvaraju se škole i kafići, uvodi se policijski čas. Karantin počinje u utorak i trajaće do kraja novembra.

Zatvaraju se škole, fakulteti, ugostiteljski objekti, dok će vrtići ostati otvoreni.

Austrija uvodi i policijski čas, koji će trajati od 20 časova do šest ujutru.

Izvor: Tanjug/AP/Francois Mori

FRANCUSKA

Prema novim mjerama, Francuska je u petak ušla u karantin na nacionalnom nivou, koji će trajati do 1. decembra. Niko neće moći da uđe u Francusku iz zemalja koje nisu članice EU, osim u slučaju posebnih okolnosti, a granice između Francuske i drugih evropskih država ostaće otvorene.

Građani mogu da izlaze iz svojih domova samo radi kupovine hrane, odlaska na posao ili iz zdravstvenih i hitnih porodičnih razloga. Vježbanje na otvorenom dozvoljeno je sat vremena dnevno.

Čak i djeca starija od šest godina moraju da nose zaštitne maske tokom nastave. Rad od kuće je obavezan cele nedelje, osim kada je to tehnički nemoguće. Škole će, za razliku od prethodnog karantina na proljeće, ostati otvorene, ali će univerziteti biti zatvoreni.

Svako ko izlazi iz kuće moraće da ima sa sobom dokument kojim se opravdava njegov izlazak, a provere će vršiti policija. Kafići i restorani su od petka zatvoreni, kao i prodavnice, osim servisa za popravku automobila, supermarketa, perionica, optičarskih i farmaceutskih radnji.

Javne službe i dalje će funkcionisati, a ostaće otvoreni i verski objekti, ali su proslave, poput vjenčanja, ograničene na male grupe. Hoteli će biti otvoreni, ali će njihov kapacitet biti ograničen na putovanja iz profesionalnih razloga.

BELGIJA

Belgijske vlasti su u petak donijele su odluku o zatvaranju zemlje zbog katastrofalne epidemiološke situacije, a po ugledu na Francusku karantin će trajati od 1. novembra najmanje mjesec dana.

Od 1. novembra u Belgiji se zatvaraju sve prodavnice koje nisu od životnog značaja, zabranjuju se kućne posjete kao i svi izlasci iz domova sem u slučaju kupovine, kranje nužde ili obaveznog posla.

Zatvaraju se i spoljne granice Belgije za sva putovanja sem za ona koja spadaju u neophodna, a najavljuju se i pojačane policijske provjere.

U zemlji su tokom oktobra već zatvoreni svi barovi i kafići, maske su obavezne svuda na javnom prostoru, a na snazi je i policijski čas od 22 sata do 6 časova ujutru. Zabranjeno je okupljanje više od četiri osobe, a zatvoreni su svi sportski i kulturni objekti.

Belgija u posljednje dvije nedjelje bilježi najveći broj zaraženih na 100 hiljada stanovnika u Evropi i drugu najvišu stopu smrtnosti u svijetu.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Julien Chatellier/Dicod

ŠPANIJA

Španski parlament izglasao je u četvrtak da se vanredno stanje u zemlji produži za još šest mjeseci, do 9. maja.

Španija je jedno od najvećih žarišta korona virusa u Evropi, sa više od 1,26 miliona zaraženih od početka pandemije i skoro 36.000 smrtnih slučajeva.

Katalonija je najavila 15-dnevnu zabranu ulaska i izlaska sa svoje teritorije, što je najnovije u nizu ograničenja koja su španski regioni preduzeli da bi pokušali da obuzdaju širenje virusa.

Nove mere uključuju zatvaranje bioskopa i pozorišta i produženje zatvaranja barova i restorana. Tokom vikenda stanovnicima Katalonije neće biti samo zabranjeno da napuste svoj region, već i svoje opštine. Nove mere stupile su na snagu u petak.

U gradovima širom Španije u subotu su ponovo održani protesti zbog uvodjenja novih restrikcija kako bi se zaustavio porast broja novooboljelih

VELIKA BRITANIJA

Britanski premijer Boris Džonson objavio je u subotu nove mjere. Karantin će početi u četvrtak, 5. novembra, i trajaće do 2. decembra.

U Velikoj Britaniji je broj zaraženih korona virusom premašio milion.

Kako piše "Dejli mejl", biće zatvorene sve nepotrebne radnje, firme i centri za zabavu. Građevina i proizvodne jedinice, kao i škole i univerziteti, ostaće otvoreni. Ljudi koji ne mogu da rade od kuće treba da se kreću samo do posla i nazad.

Građani moraju ostati u svojim kućama osim iz specifičnih potreba, poput odlaska u školu, bolnicu ili prodavnicu. Takođe mogu izaći zbog rekreacije, u pratnji najviše jedne osobe iz istog domaćinstva (takozvano pravilo jedan plus jedan).

Nema više okupljanja po kućama i parkovima, zatvoreni su i sportski klubovi. Djeca mogu da idu između dvije kuće ukoliko su im roditelji rastavljeni. Igrališta i parkovi će ostati otvoreni.

Zatvoreni su barovi, pabovi i restorani, osim za isporuke po narudžbi, a neće raditi ni kozmetički ni frizerski saloni.

Građani se savjetuju da ne putuju ako nije neophodno, na primjer zbog posla. Oni koje je karantin zatekao u inostranstvu moći će se vratiti u zemlju jer će aerodromi i željeznica ostati otvoreni. Crkve će takođe biti otvorene, dok su sahrane ograničene samo na članove porodice. Premijer liga će se nastaviti uprkos restrikcijama, kako je najavio Džonson.

Kliknite na strelicu da nastavite čitanje

GRČKA

I Grčka se zatvara od danas a prema novim, strogim pravilima, u stanove i kuće mogu da ulaze samo vlasnici, ali ne i ostali članovi njihovih porodica.

Iako u Grčkoj ima mnogo manje slučajeva korona virusa nego druge evropske zemlje, broj slučajeva drastično raste od početka oktobra.

Vlasti zemlje odlučile su u subotu da produže policijski čas, zatvore restorane i barove u najnaseljenijim delovima zemlje na mjesec dana kako bi obuzdala ponovni rast slučajeva kovid-19. Od početka pandemije prijavljen je 39.251 slučaj zaraze od kojih je više od 4.000 u vezi sa dolaskom iz inostranstva.

Dosad je preminulo ukupno 626 osoba.

Nove mjere će stupiti na snagu 3. novembra i trajaće mjesec dana. Od petka je uveden karantin u tri regiona, u pitanju su Solun i gradovi Larisa i Rodopi sa okolinom. U njima će važiti četvrti nivo uzbune koji podrazumeva zabranu okupljanja, te odlazak u druge regione i izlazak iz njih.

HRVATSKA

Hrvatski Nacionalni štab civilne zaštite je u četvrtak donio tri nove odluke koje se odnose na produženje postojećih mjera, uključujući privremenu zabranu prelaska granica, kao i na uvođenje novih mera u Brodsko-posavskoj županiji, saopštilo je Ministarstvo unutarašnjih poslova.

Produženo je trajanje odluke o privremenoj zabrani prelaska preko graničnih prelaza Hrvatske do 19. novembra. Trajanje postojećih epidemioloških mjera u Zagrebu produženo je do 30. novembra.

Što se tiče Brodsko-posavske županije, uvedene su mjere koje će biti na snazi od 2. do 30. bovembra.

Na svim društvenim i javnim okupljanjima obavezno je pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera, a ako se održavaju u zatvorenom prostoru obavezno je nošenje maski. Organizatori svih okupljanja i vlasnici ugostiteljskih objekata odgovorni su za sprovodenje mera i dužni su da vrše pojačani nadzor.

Zabranjuju se i posjete korisnicima domova za starije i nemoćne, kao i korisnicima drugih ustanova socijalne zaštite, koje pružaju uslugu smještaja.

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović je u petak rekao da “nema šanse” da uvede policijski čas.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni

BJELORUSIJA

Bjelorusija je od ponoći zatvorila granice za strane državljane radi suzbijanja epidemije korona virusa.

"Od 1. novembra Republika Belorusija suspenduje ulazak u zemlju za strane državljane i osobe bez državljanstva na graničnim prelazima u drumskom, željezničkom i vodenom saobraćaju, u cilju sprečavanja širenja infekcije izazvane Kovidom 19, navodi se u saopštenju državne komisije.

Restrikcije se ne odnose na ruske državljane koji tranzitiraju preko Bjelorusije na putu ka Rusiji.

U Bjelorusiji su juče registrovana 983 nova slučaja korona virusa, čime se ukupan broj zaraženih popeo na 98.500.

MONAKO

Kneževina je donijela nove restriktivne mere, među kojima je i policijski čas koji stupa na snagu danas u ponoć.

Policijski čas biće na snazi od osam uveče do šest ujutru i trajaće najmanje mjesec dana. Princ Albert je rekao da se Monako nije odlučio za karantin, jer broj zaraženih i hospitalizovanih u Monaku nije dramatičan kao u okruženju, ali da trenutna situacija zahtijeva ponovno uvođenje mera radi borbe protiv epidemije.

Prodavnice i firme će ostati otvorene, a ohrabruje se rad od kuće u privatnom i javnom sektoru. Škole i univerziteti takođe ostaju otvoreni uz poštovanje mjera fizičke distance.

Nove mjere donijete su pošto je u kneževini prijavljeno 10 novih slučajeva korona virusa.

ITALIJA

Italija je dostigla novi dnevni rekord u broju zaraženih, skoro 32.000, 297 osoba je preminulo a hospitalizovano je ukupno 18.000. U odeljenjima intenzivne njege liječi se trenutno 1.843 pacijenta.

Ministar zdravlja Roberto Speranca rekao je da se zaraza zastrašujuće brzo širi, dok je Visoki institut za zdravstvo ranije naveo da je u 11 od 20 italijanskih regiona situacija je visoko rizična.

Institut je pozvao vladu da hitno razmotri mogućnosti daljeg pooštravanja mjera zaštite od širenja korona virusa "jer se zaraža širi velikom brzinom, u nekim bolnicama popunjenost kreveta dostigla je 40 odsto, što se smatra kritičnom granicom".

Premijer Đuzepe Konte je ostao pri odluci da ne uvede karantin na cijeloj nacionalnoj teritoriji. Umesto toga, vlada insistira da predsjednici regiona u kojim je situacija najteža pooštravaju lokalne mjere.

To su na prvom mjestu Lombardija, gdje je u posljednja 24 sata devet hiljada novih slučajeva zaraze, i Kampanja u kojoj je otkriveno skoro 4.000 novooboljelih u posljednja 24 sata.

U Firenci je u subotu održan protest protiv novih vladinih mjera ograničenja, koji je prerastao u sukobe policije i demonstranata.

(mondo.rs/Blic)