Crna hronika

Kazna za vlasnike pasa koji napadnu ljude u Srpskoj svedena na prekršaj

Autor Vesna Kerkez

Slučaj napada psa na troje djece u banjalučkom naselju Lazarevo ponovo je pokrenuo niz pitanja vezanih za kažnjavanje neodgovornih vlasnika, na koje godinama nema odgovora.

Izvor: Shutterstock

Naime, juče se pas rase belgijski ovčar, koga je vlasnik vodio na povocu, otrgnuo i napao trojicu dječaka koji su u blizini igrali fudbal. Pas nije nosio zaštitnu korpu, a prema priči očevidaca, vlasnik nije imao kontrolu nad njim.

Krajem decembra u Kozarskoj Dubici rotvajler je napao i povrijedio dvoje djece, od čega jedno teže. Riječ je o psu koga se vlasnik odrekao i koji je do incidenta sam lutao gradom, a nakon nemilog događaja je naređena njegova eutanazija.

U oba pomenuta slučaja, protiv vlasnika je podnesen je izvještaj zbog krivičnog djela izazivanje opšte opasnosti.

Za ovo krivično djelo zaprijećena je kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora. Ukoliko je tokom izazivanja ovog djela jedna ili više osoba povrijeđena ili je počinjena velika materijalna šteta, kazna je od dvije do dvanaest godina zatvora.

Inače, u RS nije jasno definisano ni krivično djelo ni sankcije za neodgovorne vlasnike pasa. Vlasnik čiji pas ubije čovjeka ili dijete ne može odgovarati krivično, već se može kazniti isključivo novčanom kaznom, i to do 900 maraka.

Jedini zakon koji u Srpskoj reguliše držanje pasa ili opasnih životinja jeste Zakon o javnom redu i miru. U članu 30. ovog Zakona jasno piše da će se kaznom od 300 do 900 KM kazniti „onaj ko bez nadzora ili zaštitne opreme drži i vodi opasne životinje koje drugog mogu da prestraše ili povrede“.

Ali, stručnjaci kažu da je stavka u zakonu koja se odnosi na ove i slične slučajeve toliko uopštena da je svaki advokat, ako do suda uopšte dođe, može svesti na prekršaj.

Nijedan drugi član bilo kojeg zakona ne govori o psima, odnosno neodgovornim vlasnicima. Tako, u praksi, uvijek strada životinja, a neodgovorni vlasnik se izvuče sa nikakvom, ili minimalnom kaznom.

Sa druge strane, KZ Federacije BiH jasno je definisao nesavjesno čuvanje pasa ili drugih opasnih životinja.

U ovom zakonu jasno piše da će „onaj ko dovede u opasnost život ili tijelo ljudi i imovine, jer pse ili druge opasne životinje izvodi na javna mjesta bez propisane brnjice ili druge odgovarajuće zaštite, biti kažnjen novčano ili zatvorom do šest mjeseci“.

Krajem avgusta Banjaluka je u okviru Odjeljenja za inspekcijske poslove i komunalnu policiju, dobila i policiju za pse koja će se svakodnevno baviti pitanjima koja odnose na životinje u našem gradu. Nakon dva mjeseca postojanja, objavljeno je da su imali preko stotinu intervencija, i da je primarni posao ove jedinice da provjerava da li su psi na području grada čipovani.

Ipak, čini se da je ovaj potez bio čisto deklarativne prirode, napravljen da bi se prividno ućutkali sve glasniji volonteri koji brinu o životinjama, kao i različita udruženja. 

(MONDO)

Tagovi