Policijska uprava Banjaluka oglasila se povodom današnjeg saslušanja dvojice urednika Blica i Srpskainfo i novinara Nikole Morače kojem je oduzet mobilni telefon.
Kao što smo objavili, Morača je saslušan danas na okolnosti tekstova čiji je autor, a u kojem je pisao u krivičnom djelu silovanje koje je prijavljeno u Banjaluci. Pored Morače, policija je saslušala i urednike ovih medija Sinišu Trkulju i Borisa Lakića.
Iz policije navode da pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, preduzimaju istražne mjere i radnje protiv NN službenog lica i trojice pomenutih novinara i urednika, a čije su inicijale naveli, zbog sumnje da su počinili krivično djelo povreda tajnosti postupka.
"Za sada nepoznato službeno lice se sumnjiči da je učinilo dostupnim podatke iz istrage koja je u toku, a koji se nisu smjeli dati u ovoj fazi postupka, dok se N.M. sumnjiči da je napisalo tekst sa podacima iz istrage koja je u toku, a koji se nisu smjeli objaviti, a koji su S.T. i B.L. svojim odborenjem učinili dostupnim javnosti u dnevnim novinama i digitalnom izdanju", stoji u saopštenju.
Dodaju da su sva trojica osumnjičenih po nalogu postupajućeg tužioca OJT Banjaluka pozvani u svojstvu osumnjičenih da daju izjavu u Policijskoj upravi Banjaluka i odazvali su se pozivu.
Navode i kako je Morača dao izjavu u prisustvu svog advokata, a kao "neistinite tvrdnje" navode "da je na njega vršen pritisak da oda svoj izvor". "Tako nešto može potvrditi i sam advokat", dodaju iz policije.
Saopšteno je i da mu je po nalogu postupajućeg tužioca, a u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku Republike Srpske, privremeno oduzet mobilni telefon koji je "dobrovoljno predao policijskim službenicima, te je predmet odmah deponovan u Osnovnom sudu u Banjaluci".
"Još jednom ponavljamo, krivično djelo koje mu se stavlja na teret nije zbog kako on navodi odbijanja da oda svoj izvor i navodnog njegovog postupanja po novinarskim postulatima.
Po nalogu postupajućeg tužioca prema osumnjičenom su preduzmanje mjere i radnje zbog sumnje da je počinio krivčno djelo povreda tajnosti postupka u kojem se jasno navodi sankcija za onog ko neovlašteno otkrije ono što je saznao u sudskom, prekršajnom, upravnom ili drugom zakonom propisanom postupku, a što se po zakonu ne može objaviti ili je odlukom suda ili drugog nadležnog organa proglašeno kao tajna", saopšteno je iz policije.