Bivši premijer RS

Na samom kraju suđenja Aleksandru Džombiću tužilaštvo najavilo izmjenu optužnice

Autor Brankica Spasenić

Republički javni tužilac Radenko Janković najavio je danas u Okružnom sudu Banjaluka, u završnici suđenja bivšem premijeru Republike Srpske Aleksandru Džombiću, izmjenu optužnice.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

Suđenje Džombiću je ušlo u samu završnicu i ostao je još jedan vještak do završetka dokaznog postupka, a Janković je danas najavio da će prije iznošenja završnih riječi biti izmjena u optužnici, ne precizirajući u kojem dijelu.

“Nekih izmjena će biti. Planiram izmjenu optužnice”, kratko je kazao tužilac.

Džombić je optužen za krivično djelo zloupotreba službenog položaja i ovlaštenja, odnosno za malverzacije oko dodjele kredita od 19,4 miliona KM “Energoliniji” 2012. godine

Optužnica ga tereti da je svjestan svog uticaja, prekršio odredbe zakona i zanemarujući kreditnu (ne)sposobnost “Energolinije” potpisao odluku da se iz sredstava Evropske investicione banke (EIB) preko IRB-a RS, ovoj zvorničkoj firmi dodijeli kredit, koji nikada nije vraćen, a jedno vrijeme ga je plaćala “Alumina” koja je bila jemac i vratila ukupno oko šest miliona KM.

Oko pola novca iz kredita je samo djelimično iskorišteno za tražene investicije, a ostalo je iznijeto iz BiH.

“Alumina” i “Energolinija” su inače sestrinske firme, koje su, uz još nekoliko drugih, napravili bivši vlasnici iz Litvanije, tako što su podijelili grupaciju “Birač”.

Vještak ekonomske struke Marko Zelinčević danas je, koji je uradio vještačenje po nalogu tužilaštvu, bio kategoričan u Okružnom sudu Banjaluka da zvornička firma “Energolinija” nije bila kreditno sposobna da joj se odobri bilo kakav kredit, pa tako ni sporni iznos od 19,4 miliona KM.

“Na osnovu svih pokazatelja iz finansijskog izvještaja nije se mogao odobriti kredit “Energoliniji” do bilo kojeg iznosa, jer nije imala kreditnu sposobnost”, kazao je vještak Zelinčević.

On je prethodno objasnio da je IRB RS utvrdila da kreditna sposbnost treba da bude 50 odsto, a da je u slučaju “Energolinije” to bilo 20 odsto 2009. godine, godinu dana kasnije 30 odsto, a na kraju 2011. godine 25 odsto, a naveo je da su obaveze firme 2012. godine iznosile 22 miliona KM.

“Dakle, bilo je ispod predviđenog procenta. Privredno društvo ne bi moglo da izmiri svoje obaveze, pa makar i iz stečajne mase”, kazao je Zelinčević.

Tokom njegovog svjedočenja, optuženi Džombić se u nekoliko navrata okrenuo i osmjehivao na pojedine tvrdnje ovog svjedoka.

Branilac Džombića, advokat Zoran Bubić, ocijenio je da IRB nije komercijalna nego razvojna banka, da je njen cilj između ostalog “ravnomjeran regionalan razvoj i povećanje zaposlenosti”, da je “Alumina” bila sudužnik na kreditu… Ali je vještak ostao pri svojim tvrdnjama da primarni izvor otplate kredita nije bio obezbijeđen kroz imovinu ili gotovinu dužnika, odnosno “Energolinije”.

“Da li vaše mišljenje mijenja to što je “Alumina” bila sudužnik”, upitao je Bubić.

“Ne”, bio je kategoričan vještak i u nekoliko navrata ponovio da ostaje pri mišljenju da nisu bili ispunjeni usplovi za davanje kredita “Energoliniji”.

Na istim stvarima kao i odbrana, insisitrao je i predsjednik sudskog vijeća Dragan Uletilović koji je čak izjavio “niko ne daje kredit na lijepe oči” i da su “neki u boljoj , a neki u lošijoj kondiciji, a jemci su tu ako nešto zapne”, ali vještak nije odstupio od svojih stavova.

“Još jednom da ponovim, nije bilo uslova za davanje kredita”, kazao je Zelinčević.

Za sve vrijeme, tužilac Janković se nijednom nije javio niti prigovorio unakrsnom ispitivanju vještaka.

(MONDO)