Republički javni tužilac Radenko Janković kazao je danas na nastavku suđenja bivšem premijeru RS Aleksandru Džombiću da je zvornička firma “Energolinija” dan prije nego što joj je dodijeljen sporni kredit od 19,4 miliona KM, na računu imala svega 106 KM!
Janković je na današnjem ročištu u Okružnom sudu Banjaluka tražio objašnjenje od vještaka ekonomsko-finansijske struke Aleksandra Čolića koji je na sudu predstavljao svoj nalaz rađen na zahtjev odbrane, ali nije uslijedilo precizno obrazloženje.
“Ti podaci nisu u koleraciji... Radi se samo o presjeku stanja na računu”, rekao je Čolić.
Njegovo vještačenje je inače plaćeno 15.000 KM bez PDV-a.
Čolić je danas, u dopuni svog nalaza, naveo da je "Alumina", sestrinska firma “Energolinije” koja je bila jemac na spornom kreditu, prošle godine ostvarila neto dobit u iznosu od 28 miliona maraka, a da je imala ukupan prihod od 389 miliona maraka.
Na pitanje odbrane, vještak je potvrdio da "Alumina" ne bi bila u problemima ukoliko bi vraćala kredit, ali da to ne bi mogla učiniti jednokratno.
Tužilac je prigovorio nalazu vještaku, navodeći da je obraćao pažnju samo na podatke koji su bili od interesa za odbranu optuženog.
Takođe, danas je u sudnici navedeno i da je "Alumina" ponovo obavezana da, kao jemac, vraća spomenuti milionski kredit, a nakon brojnih sudskih peripetija koje prate ovaj slučaj.
Džombićev branilac Zoran Bubić predao je sudskom vijeću dokument koji ukazuje da je Viši privredni sud u Banjaluci ukinuo presudu kojom je "Alumina" bila oslobođena obaveze plaćanja kredita i cijeli postupak vratio na ponovno suđenje Okružnom privrednom sudu u Bijeljini.
“To znači da je, trenutno, ugovor o kreditu na snazi, a samim tim i jemstva "Alumine", rekao je Bubić.
Džombića je optužen za krivično djelo zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja, odnosno za malverzacije oko dodjele kredita od 19,4 miliona KM “Energoliniji” iz Zvornika 2012 godine
Optužnica ga tereti da je svjestan svog uticaja, prekršio odredbe zakona i zanemarujući kreditnu (ne)sposobnost “Energolinije” potpisao odluku da se iz sredstava Evropske investicione banke (EIB) preko IRB-a RS, ovoj zvorničkoj firmi dodijeli kredit, koji nikada nije vraćen, a jedno vrijeme ga je plaćala “Alumina” koja je bila jemac i vratila ukupno oko šest miliona KM.
Oko pola novca iz kredita je samo djelimično iskorišteno za tražene investicije, a ostalo je iznijeto iz BiH.
“Alumina” i “Energolinija” su inače sestrinske firme, koje su, uz još nekoliko drugih, napravili bivši vlasnici iz Litvanije, tako što su podijelili grupaciju “Birač”.
(MONDO)