Crna hronika

ODLUKA O PRITVORU U ROKU 24 SATA: Završeno ročište Debevecu i Mehmedagiću

Autor Dragana Božić

U Sudu BiH večeras je završeno ročište suspendovanom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevecu i bivšem direktoru Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) Osmanu Mehmedagiću, a odluka o zahtjevu Tužilaštva za određivanje pritvora biće donesena u zakonskom roku od 24 časa.

Zatražen pritvor za Debeveca i Mehmedagića Izvor: Srna (Arhivska fotografija)

Na samom početku ročišta rečeno je da je prvoosumnjičeni Debevec podnio zahtjev za izuzeće sudije Branka Perića u ovom slučaju, na šta je Perić rekao da ne postoji neko ko bi zakazao ročište, te da je riječ o procesnoj radnji po kojoj će postupati.

Na večerašnjem ročištu tužilac Tužilaštva BiH Bojana Jolović zatražila je da Debevecu i Mehmedagiću bude određen jednomjesečni pritvor jer bi boravkom na slobodi mogli da utiču na svjedoke i unište određene dokaze.

Jolovićeva je navela da se postupak protiv Debeveca i Mehmedagića vodi zbog zloupotrebe položaja i ovlaštenja, kao i falsifikovanja službenih isprava, te istakla da bi određivanje jednomjesečnog pritvora omogućilo da Tužilaštvo dalje nesmetano sprovodi istragu.

Ona je naglasila da postoje i posebni razlozi za pritvor zbog opasnosti od uticaja na svjedoke i prikrivanja dokaza.

Nakon što je odbrana, čiji je stav da nema razloga za pritvor i da bi eventualno Sud BiH mogao da odredi mjere zabrane, zatražila da ročište bude zatvoreno za javnost s obzirom na određene informacije koje imaju element tajnosti, tužilac Jolović je rekla da je sa svega o čemu će govoriti skinuta oznaka tajnosti.

Tužilac je navela da postoje tri spisa za koja se ne zna gdje se nalaze, u kojima je više od 10 naloga Suda. Ona je rekla i da je saslušala jednog svjedoka Obavještajno-bezbjednosne agencije i da ga je u dva navrata nakon saslušanja pozivao Mehmedagić i ispitivao o tome šta je govorio.

Jolovićeva je rekla da su prisluškivana dva službena telefona sudija, kao i neki od istražilaca Tužilaštva.

"Osumnjičeni su imali dogovor da opstruišu ovu istragu", istakla je Jolovićeva.

Ona je navela da je i u Agenciji za istrage i zaštitu (Sipa) BiH Debevec jednom od službenika te institucije rekao - "Ja ću se iz ovoga izvući, a ti vidi šta ćeš".

Jolovićeva je rekla da je Debevecu u Sipi omogućeno da se sastane sa advokatom Vasvijom Vidović u prostoriji koja je mogla da se nadgleda, te da je Debevec u toj prostoriji u njenu torbu ubacio treći telefon koji je bio kod njega.

Jolovićeva je rekla da je Vidovićeva prilikom izlaska pretresena, te da je i takvo postupanje Debeveca u Sipi dokaz da je spreman da prikrije dokaze, a pogotovo da će to činiti ukoliko bude na slobodi.

Tokom izlaganja tužioca Debevec ju je u par navrata prekidao, tvrdeći da iznosi neistine, zbog čega ga je sudija Perić opomenuo da može biti udaljen iz sudnice.

Tatjana Savić, advokat Ranka Debeveca, rekla je da Tužilaštvo nije navelo nijedan od validnih razloga za pritvor, da se eventualno mogu izreći mjere zabrane i zatražila da ročište bude zatvoreno za javnost s obzirom na određene informacije koje imaju element tajnosti, dok je Perić rekao da nema razloga za bilo kakvo izuzeće javnosti.

Savićeva je navela da se nikada nije bavila teorijama zavjere, ali da se u ovom i nekim slučajevima koji se odnose na Tužilaštvo može reći da je riječ o tome.

"Nakon činjenice da nijedan glavni tužilac nije dočekao kraj mandata, na red je došlo i rukovodstvo Suda. Već je i ovaj slučaj kontaminiran i evidentan je veliki broj neregularnosti", rekla je Savićeva.

Ona je navela da Debevec nije obaviješten o razlozima hapšenja, kao ni o razlozima postojanja osnovane sumnje, da je već suspendovan, te da će u prostorije Suda BiH ulaziti jedino kada budu održavana ročišta.

Debevec je negirao navode tužioca da je postojao bilo kakav dogovor sa tadašnjim direktorom Obavještajno-bezbjednosne agencije.

"Nisam predsjednik Suda i ne mogu uticati ni na koga", rekao je Debevec i dodao da mu je pretresen stan i kancelarija, te da su izuzeti kompjuteri.

Advokat Osmana Mehmedagića, Nermin Mulalić, smatra da nije riječ ni o kakvoj hitnosti i zatražio je da ročište bude odgođeno, te da bude odbijen prijedlog za pritvor.

Mulalić je naveo da navodi tužilaštva o postojanju dogovora Debevca i Mehmedagića ne stoje i da Tužilaštvo nije dalo nijedan dokaz o tome.

Tužilaštvo BiH uputilo je Sudu BiH zahtjev za određivanje mjera pritvora od mjesec dana za Osmana Mehmedagića i Ranka Debeveca, potvrđeno je Srni u Tužilaštvu BiH.

Ranije danas prvostepena komisija Visokog i tužilačkog savjeta prihvatila je prijedlog Kancelarije disciplinskog tužioca da suspenduje uhapšenog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca.

Na ovu odluku Debevec ima pravo žalbe.

Debevec i Osmanagić uhapšeni su u ponedjeljak, 18. decembra pod sumnjom za zloupotrebu položaja.

Glavni državni tužilac Milanko Kajganić rekao je da su do sada prikupljeni dokazi da su dvojica osumnjičenih počinila krivična djela zloupotrebe službenog položaja, nezakonito prisluškivali sudije Suda BiH i zaposlene radnike Tužilaštva BiH prilikom sprovođenja istražnih radnji Tužilaštva BiH i Suda BiH. 

(Srna)