Ročište za razmatranje sporazuma o priznanju krivice koji je Saša Marković, vlasnik agencije “Travel 4 fun” i optuženi u predmetu “Korona ugovori”, zaključio sa Republičkim javnim tužilaštvom, odgođeno je u Okružnom sudu Banjaluka.
Ročištu nije pristupila tužiteljka Sanja Tadić-Stojisavljević, a kako je objasnio sudija Dragan Uletilović, u pitanju su zdravstveni razlozi.
"Dobili smo obavijest Republičkog javnog tužilaštva i naveli su da nisu u mogućnosti da pošalju drugog tužioca", kazao je Uletilović.
Novo ročište zakazano je za 18. novembar.
U prijedlogu sporazuma, predviđeno je da Marković bude osuđen na 10 mjeseci zatvora, te da mu bude oduzeta imovinska korist u iznosu većem od 500.000 KM.
Podsjećamo, u Okružnom sudu Banjaluka 5. novembra došlo je do incidenta na ročištu za otvaranje predmeta u slučaju “Respiratori” tokom kojeg je, nakon verbalne rasprave sa odbranom osumnjičenog, pozlilo postupajućoj tužiteljki Sanji Tadić – Stojisavljević.
Ročište koje je bilo zatvoreno za javnost, nakon toga je prekinuto, a prema određenim informacijama, Tadić – Stojisavljević je pozlilo nakon navodnih prijetnji koje joj je uputila advokatica Jasminka Jovišević, riječima: “Smaknuće vas neko kad tad”.
Advokatica Jovišević je kasnije za medije navela da se radi o “izmišljenoj priči”.
I Jovišević i Tadić- Stojisavljević rade na oba slučaja- "Korona ugovori " i "Respiratori".
Saša Marković se tereti za davanje mita, dok je bivši direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković prvooptuženi u ovom predmetu. Optužnicom su obuhvaćeni i direktor „Procontrol“ Banjaluka Slavko Bojić zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, bivši direktor „Sineks laboratorija“ Sani Crljić za isto krivično djelo, te direktor „Promeding“ Laktaši Dragan Dubravac zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.
Prema navodima optužnice, Zeljković se tereti da je, kršio procedure javnih i nabavljao zaštitne maske, medicinska odijela i termalne kamere od nekvalifikovanih ponuđača, po cijenama višestruko većim od nabavnih, i tako “najgrublje zloupotrijebio” položaj i ovlaštenja direktora IJZ, te na na taj način za sebe i druge optužene pribavio imovinsku korist na štetu budžeta RS od preko 1,3 miliona KM.
Marković je tokom ranijeg svjedočenja izjavio da se Zeljkoviću, od svakog zaštitnog odijela čija je prodajna cijena bila 50 KM, davalo devet maraka, te da je oko 20 puta odnio kese s novcem u prostorije Ujedinjene Srpske, čiji je Zeljković kadar, i da se radilo o ukupnom iznosu od oko 250.000 KM.
(MONDO)