Crna hronika

Sud prihvatio sporazum Markovića, tužiteljka oštra: "Korupcija prisutna svuda, a posebno u javnom sektoru i nabavkama"

Autor Brankica Spasenić

Okružni sud Banjaluka prihvatio je danas sporazum o priznanju krivice koji je Saša Marković, vlasnik agencije “Travel 4 fun” i optuženi u predmetu “Korona ugovori”, zaključio sa Republičkim javnim tužilaštvom.

Izvor: MONDO

Marković je pristao da bude osuđen na 10 mjeseci zatvora, te da mu bude oduzeta imovinska korist od 578.780 KM koju je ostvario izvršenjem krivičnog djela.

Od tog iznosa, oko 250.000 KM se odnosi na sredstva koja su Markoviću već blokirana odlukom Suda BiH, dok će preostali iznos morati naknadno uplatiti u budžet.

Sporazum Markovića, njegovog branioca i postupajućeg tužioca u ovom predmetu Sanje Tadić – Stojisavljević zaključen je 30. oktobra. Optuženi je svjedočio u postupku koji se vodi protiv još četvorice optuženih u predmetu “Korona ugovori”.

Sud će presudu, a koja je već precizirana u sporazumu, objaviti sutra.

Marković se teretio za davanje mita, dok je bivši direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković prvooptuženi u ovom predmetu i na teret mu se stavlja zloupotreba službenog položaja. Optužnicom su obuhvaćeni i direktor „Procontrol“ Banjaluka Slavko Bojić zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, bivši direktor „Sineks laboratorija“ Sani Crljić za isto krivično djelo, te direktor „Promeding“ Laktaši Dragan Dubravac zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.

Prema navodima optužnice, Zeljković se tereti da je, kršio procedure javnih nabavki i nabavljao zaštitne maske, medicinska odijela i termalne kamere od nekvalifikovanih ponuđača, po cijenama višestruko većim od nabavnih, i tako “najgrublje zloupotrijebio” položaj i ovlaštenja direktora IJZ, te na na taj način za sebe i druge optužene pribavio imovinsku korist na štetu budžeta RS od preko 1,3 miliona KM.

Marković je tokom ranijeg svjedočenja izjavio da se Zeljkoviću, od svakog zaštitnog odijela koje je nabavljano tokom pandemije virusa korona u RS i čija je prodajna cijena bila 50 KM, davalo devet maraka. U sudu je svjedočio da je oko 20 puta odnio kese s novcem u prostorije Ujedinjene Srpske, čiji je Zeljković kadar, i da se radilo o ukupnom iznosu od oko 250.000 KM.

Tužiteljka: Korupcija prisutna u svim sferama, posebno u javnom sektoru

Tokom današnjeg iznošenja završnih riječi u Okružnom sudu Banjaluka, republička tužiteljka Sanja Tadić – Stojisavljević je iznijela “oštre” kvalifikacije o korupciji koja izjeda društvo i sistem, te ukazala na značaj osuđujućih presuda za koruptivna krivična djela.

“Tužilaštvo je odlučno u borbi protiv korupcije koja je itekako prisutna u svim sferama, posebno u javnom sektoru i postupcima javnih nabavki. Osuđujućim presudama možemo preventivno uticati na sve da to ne čine ali i na jačanje povjerenja javnosti. Svjesni smo da su pravni i privredni subjekti suočeni sa kriminalnim izazovima da bi dobili određene poslove”, rekla je Tadić – Stojisavljević.

Govoreći o sklapanju sporazuma sa Markovićem, ona je navela da je on od samog početka istrage bio odlučan da sarađuje.

“To je za tužilaštvo u ovako velikom predmetu, bilo dragocjeno. Volja optuženog Markovića da prizna i svjedoči na sve okolnosti, nije bila upitna”, istakla je.

Ona je podsjetila da je Marković svjedočio i da je ispitivan tokom sedam sduskih ročišta, odnosno ukupno preko 20 sati.

“I pored svih pritisaka, vjerodostojno je sve ispričao”, dodala je.

Ona je naglasila da Marković i njegov branilac nisu insistirali da mu se obezbijedi povoljniji status, niti je tužilaštvo trpilo bilo kakav pritisak u pogledu kvalifikacije djela, sankcije i drugog.

“Redovno je dolazio na sva suđenja, nije osporio niti jednu činjenicu ili okolnost koje su mu optužnicom stavljene na teret”, navela je Tadić – Stojisavljević.

Marković je još jednom kazao da je kriv i izrazio “iskreno kajanje za nezakonite radnje”.

Drago mi je da je pravda zadovoljena, a koja pripada ovom društvenom sistemu”, dodao je.

(MONDO)