Crna hronika

Akcija na Sokocu: Sedam uhapšenih zbog sumnje da su počinili ratni zločin

Autor mondo.ba

SIPA je na Sokocu po naredbi Tužilaštva BiH uhapsila sedam osoba zbog sumnje da su počinili ratni zločin.

Izvor: Guliver/getty images/ iStock / Getty Images Plus/choochart choochaikupt

Osumnjičeni se terete da su u mjesecu septembru 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada na civilno stanovništvo bošnjačke nacionalnosti, isplanirali, organizirali i učestvovali u ubistvu 44 civila bošnjačke nacionalnosti iz sela Novoseoci u opštini Sokolac i progon civilnog stanovništva sa navedenog područja.

U koordinisanoj akciji na terenu, postupajući po nalogu tužioca iz Posebnog odjela za ratne zločine, policijski službenici SIPA-e, u ranim jutarnjim satima, na području opštine Sokolac, locirali su, identifikovali i uhapsili ukupno 7 osumnjičenih osoba.

Uhapšeni su Tupajić Milan (1954) nekadašnji predsjednik Kriznog štaba Sokolac, Obradović Radomir, zv.”Dragan” (1950) nekadašnji komandir SJB Sokolac, Gašević Miladin, zv.”Ćirko” (1961) Vidrići zamjenik komandira Izviđačke čete 2., Kezunović Momir (1957) pripadnik Izviđačke čete 2., Kezunović Branislav, zv. “Miki” (1959) pripadnik Izviđačke čete 2., Gašević Željko (1968) pripadnik Izviđačke čete 2., Šuka Jadranko (1957) pripadnik Izviđačke čete 2..

"Jutrošnja akcija odnosi se i na osumnjičene: Krstić Radislav (1948) nekadašnji zapovjednik 2. romanijske motorizovane brigade VRS koji se nalazi na izdržavanju kazne u Poljskoj i na K.N. (1954)  pripadnika čete Vojne policije 2. koji boravi u Kanadi, te će za njega biti zatraženo izručenje", saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Osumnjičeni koji su pod istragom, terete se za učestvovanje u udruženom zločinačkom pothvatu i nekadašnji su visoki zvaničnici Kriznog štaba Sokolac, vojske i policije, kao i izravni izvršitelji ubistva civila bošnjačke nacionalnosti iz sela Novoseoci, opština Sokolac, 1992. godine.

Radi se o zločinu počinjenom dana 21/22 rujna 1992. godine, kada su pripadnici VRS, izvršili napad na navedeno selo, te odvajanje muškaraca od žena i djece. Muškarci su nakon toga vojnim kamionima transportirani na lokaciju smetljišta na Ivan Polju, gdje su brutalno ubijeni pucanjem iz vatrenog oružja, te zakopani na deponiji, dok su žene i djeca protjerani i transportovani na teritoriju Sarajeva.

Među ubijenim osobama, bilo je i malodobnih dječaka, kao i jedna žena koja je ubijena prilikom napada na selo. Najmlađa žrtva imala je 14  a najstarija 82 godine.

Sve žrtve, osim posmrtnih ostataka jednog ubijenog civila, otkrivene su, ekshumirane i identificirane nakon rata, te je u posmrtnim ostacima pronađeno čak 178 rana od metaka iz vatrenog oružja.

Nakon počinjenog zločina, minirana je i srušena džamija u Novoseocima a ostaci džamije odvezeni su na smetljište i bačeni preko tijela ubijenih.

Tokom dana osumnjičeni će biti sprovedeni u Tužiteljstvo BiH. Postupajući tužilac ispitaće osumnjičene, nakon čega će donijeti odluku o daljim aktivnostima u ovom predmetu.