Šta ''slikaju'' ANPR kamere?

PU Banjaluka: Nije bilo pritužbi građana na prekršaje evidentirane novim kamerama

Autor Bojana Ninković

U dosadašnjoj obradi prekršaja, koji su evidentirani "ANPR" kamerama, nije bilo pritužbi građana na rad policijskih službenika Policijske uprave Banjaluka, istakli su za Mondo u PU Banjaluka.

Izvor: Printscreen

U Policijskoj upravi Banjaluka pojasnili su da ANPR kamere, koje su nedavno instalirane na više lokacija u Banjaluci, evidentiraju isključivo neregistrovana vozila, te se u skladu sa Zakonom o prekršajima RS, na kućnu adresu dostavlja obavještenje o počinjenom prekršaju, prekršajni nalog sa kvalifikacijom prekršaja i predviđenom novčanom kaznom.

Kako ističu, u elektronskoj evidenciji vozila jasno se može vidjeti tačan datum i vrijeme kada je vozilo registrovano.

Prema pisanju dnevnog lista "EuroBlic", jedan Banjalučanin se požalio da mu je registracija na vozilu isticala početkom avgusta, te da ju je produžio 3. avgusta, ali da je dobio kaznu.

„U saobraćajnoj dozvoli navedeno mi je da je registracija produžena 3. avgusta. Međutim, problem je nastao kada sam nakon nekog vremena dobio kaznu, jer sam navodno vozio neregistrovano vozilo. U kazni je pisalo da je prekršaj registrovan 4. avgusta,“ navodi ovaj Banjalučanin.

U PU Banjaluka navode da kada stranka (fizičko ili pravno lice) podnese zahtjev za registraciju vozila, isti se rješava u zakonskom roku.

Možda će vas zanimati

„Takođe, u potvrdi o registraciji (saobraćajnoj dozvoli) nema rubrika od kada je vozilo registrovano, nego do kada. Tako da ukoliko piše da je vozilo registrovano do 20.09.2021. godine, ne znači da je registrovano 20.09.2020. godine ili ranije“, naglasili su u PU Banjaluka. 

Prema njihovim riječima, po dobijanju prekršajnog naloga, svi vlasnici vozila koji smatraju da taj prekršaj nisu počinili imaju zakonsko pravo da se obrate Odjeljenju za prekršaje Osnovnog suda u Banjaluci i pokušaju da pred Sudem dokažu da nisu počinili navedeni prekršaj.

„Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH članom za neregistrovano vozilo do 30 dana predviđena je novčana kazna u iznosu od 100 KM i jedan kazneni bod, dok je za neregistrovano vozilo preko 30 dana predviđena novčana kazna u iznosu od 400 KM, zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od dva mjeseca i dva kaznena boda“, kazali su u PU Banjaluka.