Društvo

Pedijatar sa UKC RS: Humano mlijeko od pamtivijeka osnovni način ishrane za novorođenu djecu

Autor Dušan Volaš

"Dojenjem se uspostavlja prvo taj emocionalni kontakt, omogućeva se odgovarajuća emocionalna stabilnost djeteta, stabilnost majke, podstiče se dječiji psiho-motorni razvoj"

Izvor: MONDO/MARIO MILOJEVIĆ

Pedijatar sa Klinike za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Draško Rajin izjavio je da humano mlijeko jača imunitet i štiti novorođenčad od infekcije i da se mora "na sva zvona" govoriti o njegovom značaju kako bi žene same osjetile potrebu da ga doniraju za ugroženu djecu.

On je rekao Srni da je humano mlijeko hrana koja ima žive ćelije, neutrofile, makrofage, limfocite i sve što će omogućiti poboljšanje imunog odgovora djeteta, uspostavljanje adekvatnog imuniteta i zaštitu novorođenčeta od infekcije.

Rajin je podsjetio da je humano mlijeko od pamtivijeka osnovni način ishrane za novorođenu djecu, te da se poseban značaj pridaje ishrani humanim mlijekom kod prematurne novorođenčadi.

On je napomenuo da su, u slučajevima kada nije moguće obezbijediti dojenje zbog stanja same majke ili stanja novorođenčeta, od izuzetnog značaja banke humanog mlijeka.

Prema njegovim riječima, zahvaljujući humanitarnoj akciji "S ljubavlju hrabrim srcima", prvu banku humanog mlijeka dobiće i Republika Srpska.

"U ovom trenutku nam je posebno važna podrška medija i građana. Moramo da na sva zvona govorimo o značaju humanog mlijeka, da se o tome priča sa ženama, ali i u široj javnosti. Bitno je da žene same osjete potrebu da doniraju svoje mlijeko za drugu ugroženu djecu, posebno za prematurnu novorođenčad za koju je humano mlijeko i hrana i lijek", rekao je Rajin.

Rajin je naglasio da se posebno savjetuje davanje tog mlijeka novorođenčadi ispod 1.500 grama, bebama sa operisanim nekrotičnim enterokolitisom, te djeci sa znacima enterokolitisa.

"Moramo da utičemo na javnost da se što više pokrenemo, da organizujemo banku humanog mlijeka da bi olakšali i nama, a posebno da bi pomogli prijevremeno rođenoj djeci da lakše prebrode sve probleme sa kojima se suočavaju", kaže Rajin.

Govoreći o značaju majčinog mlijeka za novorođenčad, Rajin je istakao da ono ne zadovoljava samo osnovne nutritivne potrebe novorođenčeta.

"Dojenjem se uspostavlja prvo taj emocionalni kontakt, omogućeva se odgovarajuća emocionalna stabilnost djeteta, stabilnost majke, podstiče se dječiji psiho-motorni razvoj", objasnio je Rajin.

On je naveo da su statistički podaci na svjetskom nivou pokazali da je znatno manja učestalost dijabetesa melitusa kod djece hranjene majčinim mlijekom, kao i znatno manji broj neuroloških tegoba, dok su prohodavanje i progovaranje, odnosno psiho-motorni razvoj takve djece, znatno uredniji nego kod djece koja su hranjena adaptiranim mliječnim formulama.

"Humano mlijeko, osim te nutritivne i emocionalne komponente, jedina je hrana koja ima biološki aktivne supstance. Te biološki aktivne supstance svrstavaju se u neke određene grupe i to su, uglavnom, supstance koje djeluju direktno antimikrobno i protivupalno", ukazao je Rajin.

Rajin je pozvao sve građane u Republici Srpskoj da pozovu humanitarni broj 1411 i na taj način daruju jednu KM za uspostavljanje prve banke humanog mlijeka u Srpskoj i BiH.

On je zahvalio i Udruženju roditelja prijevremeno rođene djece "Mrvice", koje je iniciralo otvaranje prve banke humanog mlijeka.

Tradicionalna manifestacija "S ljubavlju hrabrim srcima" pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske organizuje se ove godine 11. put, a prikupljena sredstva biće iskorištena za pokretanje prve banke humanog mlijeka u Srpskoj.

S obzirom na to da zbog epidemiološke situacije neće biti moguće održati donatorsko veče u formi velikog okupljanja u Banskom dvoru, ove godine će 27. decembra biti organizovan prikladan televizijski program.

(Srna)