Društvo

Obilježeno 79 godina od osnivanja Prve proleterske brigade

Autor Siniša Stanić

U Banjaluci je danas obilježeno 79 godina od formiranja Prve proleterske narodnooslobodilačke udarne brigade u Rudom u kojoj je bilo više od 22.000 boraca, od kojih je više od 7.500 poginulo.

Izvor: Vikipedia

Tim povodom na spomenik poginulim borcima Narodnooslobodilačkog rata /NOR/ vijence su položili predstavnici SUBNOR-a grada Banjaluka, Gradske uprave i Udruženja "Josip Brot Tito".

Predsjednik banjalučkog SUBNOR-a Vladimir Đuran rekao je novinarima da je i pored trenutne epidemiološke situacije važno da se obilježavaju ovakvi događaji i da se sačuvaju od zaborava.

"Pozivam mlada pokoljenja da čuvaju ovu našu tekovinu koju još branimo iako je napadnuta sa svih strana, ali borićemo se do kraja", poručio je Đuran.

Student iz Banjaluke Nemanja Tubonjić, član Saveza komunista BiH, rekao je da je ovo značajan datum jer simbolizuje tadašnje borbe radnika protiv kapitalističkog sistema u najgorem obliku - u fašizmu.

"Činjenica je da je komunistički pokret, odnosno i sam partizanski pokret bio jedini koji je tu odlučnu borbu uspio da vodi, koji nije stao u saradnju sa fašistima ni u kom smislu", rekao je Tubonjić.

Prva proleterska narodnooslobodilačka udarna brigada formirana je 21. decembra 1941. godine u Rudom.

Odluku o formiranju brigade donio je Centralni komitet Komunističke partije Jugoslavije, a formirao ju je Vrhovni komandant Narodnooslobodilačke vojske Josip Broz Tito.

Na dan formiranja imala je šest bataljona - četiri iz Srbije i dva iz Crne Gore, sa ukupno 1.200 boraca.

Prva borba brigade, kod sela Gaočića i Mioča, 22. decembra 1941. godine slavila se kao dan Jugoslovenske narodne armije. Ova brigada je za vrijeme rata prešla više od 20.000 kilometara, u borbama je učestvovalo više od 22.000 boraca iz cijele Jugoslavije..

Poginulo je više od 7.500 boraca, a izrodila je 83 narodna heroja. Ova brigada je učestvovala u svim važnijim borbama na području Jugoslavije kao što su bitke na Neretvi, Sutjesci i druge.

Tagovi

JNA