Bivši visoki bezbjednosni oficir JNA Aleksandar Vasiljević potvrdio je danas pred međunarodnim sudom u Hagu da su neki oficiri JNA i zvaničnici MUP-a Srbije, "bili u kontaktu" sa Željkom Ražnatovićem Arkanom s jeseni 1991. godine,
Na ponovljenom suđenju bivšim čelnicima Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije, Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću Frenkiju, general Vasiljević naznačio je, međutim, da to ne znači da su oficiri JNA sa Ražnatovićem "sarađivali" u to vrijeme kada su bezbjednosni organi vojske već imali informacije da je Arkan bio umiješan u zlodjela u Hrvatskoj.
"Za Arkana nije bila nadležna JNA, on nije bio pripadnik JNA, niti pod komandom JNA", naglasio je general Vasiljević, tadašnji načelnik Uprave za bezbjednost JNA.
Prema optužnici protiv Stanišića i Simatovića, Ražnatovićeva formacija bila je jedinica SDB Srbije kada je počinila zločine nad nesrpskim civilima u Hrvatskoj i BiH.
Bivši načelnik SDB Srbije Stanišić (68) i operativac te službe Simatović (68) optuženi su za progon, ubistva, deportacije i prisilno premiještanje Hrvata i Muslimana u Hrvatskoj i BiH, 1991-95.
Prema Vasiljevićevim riječima, Ražnatović je u septembru 1991. godine "bio u kontaktu i u dobrim odnosima, ali nije sarađivao" samo s trojicom oficira JNA - tadašnjim komandantom Novosadskog korpusa JNA, generalom Andrijom Biorčevićem, te starješinama Borom Ivanovićem i Enesom Tasom.
Arkan je "bio u vezi s tom trojicom ljudi, više po profesionalnoj liniji", napomenuo je svjedok, dok ga je unakrsno ispitivao branilac prvooptuženog Stanišića Vejn Džordaš (Wayne Jordash).
O Ražnatovićevim vezama s pripadnicima MUP-a Srbije, advokat Džordaš danas nije ispitivao svjedoka.
Ranije tokom suđenja, tužioci su više puta puštali televizijski snimak na kojem general Biorčević hvali Ražnatovića riječima da on u Istočnoj Slavoniji uđe u selo i "pobije" sve koji odbiju da se predaju, poslije artiljerijske pripreme JNA.
Govoreći o izbijanju sukoba u Hrvatskoj, general Vasiljević je izjavio da su 1990-91. "hrvatske službe bezbednosti bile uključene u uvoz oružja, umesto da taj uvoz otkriju, pa je JNA morala to da otkrije".
Unakrsno ispitivanje Vasiljevića odbrana Stanišića nastaviće sutra.
Glavni Vasiljevićev iskaz juče je bio zatvoren za javnost.
Danas se u sudnici čulo da su tužioci svjedoku juče puštali snimak dijelova njegovog svjedočenja sa suđenja nekadašnjem predsjedniku Srbije Slobodanu Miloševiću.
Tačnost tih dijelova svjedočenja, datog 2003. godine, Vasiljević je potvrdio i oni su uvršteni u dokaze.
Raspravno veće danas je, međutim, odbilo zahtev tužilaštva da kao dokaz prihvati cijeli transkript Vasiljevićevog iskaza na suđenju Miloševiću, zato što je svjedok izjavio da ga nije pročitao.
Tužilac Daglas Stringer požalio se prethodno sudijama da "svjedok odbija saradnju", da "15 mjeseci odbija pripremni razgovor" i da "nije želio da pogleda snimak svog iskaza na suđenju Miloševiću", iako mu je bio dostavljen.
Vasiljević na suđenju Stanišiću i Simatoviću svjedoči po obavezujućem nalogu suda (subpoena), posredstvom video veze iz Beograda.
Ni današnjem zasjedanju u sudnici u Hagu nije prisustvovao nijedan optuženi.
Prvooptuženi Stanišić je duže od godinu dana na privremenoj slobodi u Srbiji zbog hronične bolesti.
Razlog zbog kojeg drugooptuženi Simatović nije bio u sudnici nije otkriven tokom otvorenog dijela zasjedanja.
Stanišića i Simatovića uhapsile su i u Hag izručile vlasti Srbije, s proleća 2003. godine, neposredno posle ubistva srpskog premijera Zorana Đinđića.