Forenzika

"CSI Banjaluka": Zavod za sudsku medicinu RS otvorio toksikološku laboratoriju

Autor Dragana Božić

U Banjaluci sa radom počela laboratorija za forenzičku toksikologiju pri Zavodu za sudsku medicinu Republike Srpske.

Izvor: MONDO/Dragana Božić

Otvaranjem ove laboratorije Zavod za sudsku medicinu objedinio je sve usluge koje sada može da pruža institucijama i građanima.

“Za 12 godina od kako postoji Zavod uspjeli smo, korak po korak. Prvo, da se mogu izvještačiti sudski spisi, da se može uraditi obdukcija, potom je unaprijeđena obdukciona dijagnostika histološko-patološkom laboratorijom, a obdukciona sala opremljena i mobilnim rendgenom. Zatim je razvijena forenzička antropologija gdje se mogu obraditi skeletni ostaci. Takođe, formirana je i DNK laboratorija. Formiranjem forenzičko - toksikološke laboratorije zaokružili smo cjelinu, to nam je jedino nedostajalo”, rekao je direktor Zavoda Željko Karan.

Možda će vas zanimati

Naglasio je da je predmet interesovanja ove ustanove postmortalna analiza, ali i toksikološke analize kod živih osoba, bilo da se radi na zahtjev pojedinaca, institucija ili poslodavaca.

“Kad je u pitanju analitika, predmet našeg interesovanja je zloupotreba alkohola u svim okolnostima kao i narkotika i psihoaktivnih supstanci”, kazao je Karan i dodao da je oprema za ovu laboratoriju nabavljana nekoliko godina, a koštala je nešto manje od 400.000 KM.

Ministar zdravlja RS Alen Šeranić istakao je da je ponosan na Zavod jer je ova laboratorija finansirana sredstvima samog Zavoda, te da su kroz 12 godina od kako postoji razvijali sve one grane sudske medicine koji su potrebni da pruže podršku ne samo zdravstvenom sistemu, već i pravosuđu i policiji.

“Naravno ova laboratorija u tehnološkom aspektu bitna je i za medicinske fakultete u Banjaluci i Foči koji će u njoj moći raditi u narednom periodu. Velika je dobrobit ove laboratorije, naročito iz sudsko medicinske prakse, ali svakako i sa aspekta pojedinaca jer će hemijsko - toksikološka laboratorija omogućiti da se određene stvari lakše razrješavaju”, naglasio je Šeranić.

Dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci, Ranko Škrbić rekao je da sve ono što smo do sada gledali u serijama kao što je "CSI Majami i divili se na koji način to rade savremene institucije," sada imamo u Zavodu za sudsku medicinu Srpske.

“Ovo je zasigurno najprepoznatljivija institucija ne samo u Srpskoj već i u BiH, kada je u pitanju forenzička medicina. Nama je zadovoljstvo da ova institucija iz oblasti sudske medicine i toksikologije može da pruži sve ono što se u svijetu viđa ne samo studentima, već i postdiplomcima, doktorandima ali i specijalizantima iz oblasti sudske medicine i toksikologije”, istakao je Škrbić.