• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zloupotreba antibiotika sve veći problem u Srpskoj

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Direktori domova zdravlja i bolnica na jugoistoku Srpske upozorili građane da ne koriste antibiotike i druge lijekove samoinicijativno.

 antibiotici za koronu  Izvor: Guliver/GettyImagesPlus/iStock/Guschenkova

Pritisak na bolničke kapacitete moguće je rasteretiti boljom saradnjom bolnica i domova zdravlja, kako su to u Foče uradili osposobivši posebnu kovid ambulantu u zgradi starog obdaništa, rečeno je na sastanku, koji je organizovalo Ministarstvo zdravlja Republike Srpske, a na kojem je ukazano i na problem zloupotrebe antibiotika u vrijeme pandemije.

Sastanku na Medicinskom fakultetu u Foči prisustvovali su direktori domova zdravlja sa jugoistoka Srpske - od Trebinja do Rogatice i Višegrada, sa direktorima bolnica u Nevesinju, Trebinju i Foči.

Pročitajte i ovo

Pomoćnik ministra zdravlja Milan Latinović rekao je da se međusobnim informisanjem, edukacijom zdravstvenih radnika iz domova zdravlja uz podršku kolega iz bolnica, znatan broj pacijenata može zadržati u ambulantnim, odnosno u kućnim uslovima i tako spriječiti pritisak na bolnice.

On je naveo da je u bolnicama u Srpskoj trenutno smješteno oko 1.200 kovid pacijenata sa teškom kliničkom slikom.

"Druga tema je terapija u vezi sa upotrebom antibiotika, koji se, budući da je riječ o virusnoj infekciji, upotrebljavaju samo u određenim situacijama kada već imamo razvijenu kliničku sliku pneumonije. Zatim upotreba kortikosteroidnih lijekova, koji su moćni, ali se ne smiju upotrebljavati u početku infekcije, čak mogu biti štetni", napomenuo je Latinović.

Načelnik porodične medicine u Domu zdravlja Trebinje Tatjana Bošnjak istakla je da pacijenti na svoju ruku koriste antibiotike, što je, upozorila je ona, pogrešno, jer je ovo virusna infekcija, tako da antibiotici mogu donijeti više štete nego koristi ukoliko ljekar ne odluči da upotrijebi tu terapiju.

Direktor Doma zdravlja u Višegradu Snežana Đurović rekla je da je zloupotreba antibiotika sve veći problem.

"Kako od samih pacijenata, koji na svoju ruku dolaze do antibiotika, tako, nažalost, i od nas zdravstvenih radnika", navela je Đurovićeva.

Ona je naglasila da problem predstavlja ograničen broj kreveta u bolnicama, tako da se većina pacijenata liječi u primarnom sistemu, što vodi, navela je, u finansijski problem kako za ustanovu tako i pacijente.

"Onda se postavlja i pitanje kako obezbijediti sam kiseonik, kao i sredstva za kupovinu kiseonika, a onda i odlaganje infektivnog otpada, koji je sada mnogo povećan", navela je Đurovićeva.

Direktor Univerzitetske bolnice Foča Radmil Marić rekla je da je formiranjem kovid ambulante u zgradi starog obdaništa u Foči riješeno pitanje pružanja ambulantne terapije za najveći broj pacijenata.

"Vidjećemo to i sa ostalim domovima zdravlja, u Rogatici i Višegradu imaju tu mogućnost i mislim da su tako i organizovani. Svi domovi zdravlja se maksimalno trude i postoji stalna komunikacija sa bolnicom", naveo je Marić i ukazao na potrebu poštovanja svih epidemioloških mjera.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE