Izložba "Prirodno nasljeđe na poštanskim markama", kao i promocija prigodnih poštanskih marki "Evropa - ugroženi nacinalni životinski svijet" i "Fauna" otvorena je danas u Velikom izložbenom salonu Banskog dvora.
Riječ je o zajedničkom projektu preduzeća "Pošte Srpske" i Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srspke", a posebna pažnja je ukazana ugroženim i zaštićenim vrstama biljnog i životinjskog svijeta.
"Pošte Srpske" su kroz ovu temu predstavile ugrožene nacionalne životinje – Čančare i Patuljastog miša.
Zoran Protić, izvršni direktor Pošta Srpske za razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija, prodaju i marketing, izjavio je da ovo preduzeće i Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srspke već dugi niz godina promovišu zaštitu flore i faune naših prostora putem poštanskih maraka.
"Deceniju saradnje odlučili smo obilježiti prigodnom izložbom svih poštanskih maraka posevćenoj navedenoj tematici. Pored izložbe, ove godine, napominjemo, smo izdali još dva izdanja u saradnji sa našim navedenim partnerima. Pozivamo sve građane da posjete izložbu i pogledaju endemske vrste flore i faune u Srpskoj", istakao je Protić.
Prigodne poštanske marke "Evropa - ugroženi nacinalni životinski svijet" štampane su u tiražu od 20.000 primjeraka, dvije marke u seriji, apoena 1,95 i 2,70 KM, uz 500 komada prigodnih koverti. Autor je Nebojša Đumić, a ova poštanska marka je i učesnik svih poštanskih operatera koje organizuje Svjetski poštanski savez.
Čudesni svijet filatelije prezentovan je i kroz poštanske marke "Fauna". Za ovo izdanje Faune odabrane su četiri vrste gmizavaca koje obitavajuju na prostoru BiH: kratkonogi gušter, mediteranski kućni gekon, blavor, i plavi gušter. Marka je izdata u tiražu od 15.000 serija, nominalnih vrijednosti 2×0,90 i 2×1,80 KM, uz dvije prigodne koverte. Autor izdanja je Tanja Kuruzović.
"Zadovoljstvo je biti dio projekta i saradnje koji promovišu očuvanje prirodnog nasljeđa Republike Srpske. Vjerujem da će se kroz ovaj vid promocije najljepše prikazati prirodna bogatstva, istorijska i kulturna nasljeđa naše države, a ujedno i doprinijeti očuvanju ugroženih i endemičnih vrsta flore i faune", istakla je autorka poštanskih marki "Fauna".
Jasna Milešević, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, ističe da izložbom u Banskom dvoru imaju namjeru predstaviti djeliće mozika bogate prirode i progodnog nasljeđa Srpske.
"Jedan od načina koji omogućuje pristup i u najudaljenije dijelove naše planete jeste putem poštanskih maraka. Promocija prirodnog nasljeđa ima za cilj da ukaže na njegovu vrijednost i značaj, ali što je još važnije, da podigne svijest o potrebi zaštite i očuvanja za buduće generacije", istakla je Milešević.
Izložba o endemskim vrstama flore i faune u Srpskoj otvorena je do 4. jula tekuće godine.
Pogledajte foto-geleriju iz Banskog dvora