Učiteljica života, nauka o prošlosti, svjedok vremena i svjetlo istine - sve je to istorija. Djelić svjedočanstva o tome možete i vizuelno pogledati u Banjaluci na izložbi numizmatike i filatelije.
Povodom obilježavanja Dana Banjaluke u atrijumu Gradske uprave otvorena je izložba numizmatike i filatelije. Na ovoj izložbi prikazani su eksponati, poput kovanog i papirnog novca i poštanskih maraka, koji su kroz istoriju nastajali, korišteni ili se još koriste na ovom prostoru.
Govoreći o numizmatici, Janko Vračar, viši kustos - istoričar u Muzeju Republike Srpske, istakao je da novac osim što služi kao sredstvo plaćanja, on predstavlja i istorijski dokument koji svjedoči o privrednim, političkim i kulturnim periodima određene epohe.
"Iako je otkovan još u antičko vrijeme u Maloj Aziji, za nas je najznačajnije razdoblje kasni Srednji vijek kada su od sredine 13. vijeka naši vladari iz roda Nemanjića počeli da kuju vlastiti novac koji je konkurisao mletačkom metapanu. U vrijeme rimske vladavine, treba podsjetiti, imali smo zanačajne carske kovanice u Sirmiumu i Viminacijumu", istakao je Vračar.
Na izložbi koju je priredilo Društvo numizmatičara Republike Srpske prikazani su zanimljivi eksponati novca iz rezličitih vremenskih epoha. Među najzanimljivijim su dubrovački zlatnici i srebrenjaci, kovanice Kraljevine Srbije i Bosne, ali i papirni primjerci iz perioda Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Osim izložbe novčanica i kovanica, u atrijumu Gradske uprave možete pogledati i izložbu poštanskih maraka i pisama koju je organizovalo Filatelističko društvo Banjaluka.
Goran Barać, prvi čovjek banjalučkih filatelista, rekao je za Mondo da njihovo društvo broji oko 40 članova od kojih 15-ak aktivno učestvuju na izložbama kod nas i u svijetu.
"Takođe već dvadesetak godina aktivno učestvujemo u izdavanju poštanskih maraka Republike Srpske. Naši filatelisti uglavnom sakupljaju generalne zbirke markica koje su izašle na ovim prostorima. Takođe postoje i oni koji se bave samo određenim temama, pa recimo neki sakupljaju markice sa motivima umjetnosti, sporta, filma, željeznica i slično", rekao je Barać i pozvao sve zainteresovane da dođu na izložbu.
Danas u svijetu postoji milioni kolekcionara poštanskih maraka, odnosno filatelista. Pomenućemo i jednu zanimljivost - prva poštanska marka izašla je u Velikoj Britaniji 1840. godine i štamapana je u 63 miliona primjeraka. Zbog svoje crne boje nazvana je Crni peni (Black penny).
Ukoliko ste kolekcionar ili jednostavno zaljubljenik u numizmatiku i filateliju, posjetite izložbu u Banjaluci koju možete pogledati do 4. maja svakim radnim danom od 8 do 20 časova.
Pogledajte fotogaleriju!