Da li će sporni objekti biti uklonjeni?

Narodno pozorište RS: Bašte uz zgradu moraju biti uklonjene, a grad hoće da ih legalizuije

Autor Željko Svitlica

Ugostiteljske bašte koje se nalaze uz zgradu NPRS nemaju potrebne dozvole i trebalo bi da budu uklonjene, kažu u Narodnom pozorištu pozivajući se i na odluku Zavoda za zaštitu spomenika. Istovremeno tvrde da Gradska uprava pokušava da legalizuje sporne objekte.

Izvor: Mondo - Željko Svitlica

Direktorica NPRS Maja Dodig obratila se danas novinarima ispred pozorišta rekavši da ugostiteljske bašte nemaju potrebne dozvole, da su dijelom priključene da komunalnu infrastrukturu pozorišta, da su ugovori sa zakupcem višustroko štetni, a da uprkos svemu nema reakcije drugih institucija te da je Gradska uprava Banjaluka pokrenula proces njihove legalizacije. 

''Staklena bašta u Ulici bana Milosavljevića nema upotrebnu dozvolu. Lokal je priključen na sve komunalne priključke Narodnog pozorišta Republike Srpske i ugovori su izrazito štetni za NPRS", kaže Maja Dodig i navela da zakupac za 350 kvadratnih metara plaća zakupninu 1.200 KM, a da to nije dovoljno "ni za plaćanje grijanja" koje za račun ugostitelja, plaća upravo Narodno pozorište.

Dodaje da je Gradska uprava Banjaluka u maju ove godine izdala upotrebnu dozvolu za jednu baštu iako objekat nema komunalnu saglasnost i priključen je na komunalnu infrastrukturu NPRS.

"Da li to mogu građani? Da li se možemo priključiti kod komšije? Kako je izvršen trehnički prijem i izdata upotrebna dozvola? Lokal u Ulici kralja Petra je u potpunosti naslonjen na NPRS, oštećen je dio temelja i fasade i to je nenadoknadiva šteta. Spomenik je osakaćen i pitanje je da li se može dovesti u prvobitno stanje. Ugostiteljski objekat mora imati svoje komunalne saglasnosti, tehnički prijem nije dobro izvršen. Nažalost, dobili smo informacije da je objekat takođe u postupku legalizacije," rekla je Dodigova.

Izvor: Mondo - Željko Svitlica

U Narodnom pozorištu RS navode da je Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa RS u skladu sa Odlukom o izmjenama i dopunama odluke o proglašenju zgrade NPRS nacionalnim spomenikom BiH utvrdio mjere zaštite kojima je propisano da su na prostoru nacionalnog spomenika dozvoljeni (samo) radovi na tekućem održavanju, konzervatorsko-restauratorski radovi kao i radovi kojima je cilj prezentacija nacionalnog spomenika te da sve neprimjerene intervencije na objektu urađene nakon donošenja odluke o proglašenju istorijskog spomenika - dogradnja dijelova objekta na jugoistočnoj i jugozapadnoj strani (radi se o ovim baštama) reklamni panoi i intervencije na krovnim terasama objekta, treba da se uklone.

"NPRS je upoznalo Kabinet gradonačelnika i administraciju u Banjaluci o stavu Zavoda kojim se sve dosadašnje saglasnosti i stručna mišljenja u vezi sa dogradnjama i nadogradnjama, stavljaju van snage. Ovo se uporno ignoriše," izjavila je Maja Dodig.

''Restart'' na presu

Podsjećamo, portal "Info veza" prije nekoliko dana objavio je da je bivši direktor NPRS Nenad Novaković sa ugostiteljom Željkom Savićem potpisao ugovor u kojem je određeno da Savić zakupljuje prostor od oko 350 kvadratnih metara u NPRS za 1.200 KM mjesečno, što je blizu 30 feninga po metru kvadratnom za prostor u centru grada.

Za pomenuti portal radi Stefan Blagić iz udruženja ''Restart Srpska'', pa su on, Velizar Antić i Mirko Komljenović, takođe iz ''Restarta'' prisustvovali današnjoj pres konferenciji kod NPRS.

Ugostiteljskim objektima upravlja zakupac koji je potpisao, tvrde u pozorištu, više štetnih aneksa ugovora sa ovom ustanovom, na osnovu kojih se pozorištu pričinjava znatna finansijska šteta. Ugovore je potpisao bivši direktor NP RS, Nenad Novaković.

"Zakupac od 2006. godine zakupljuje te lokale. Razlog zašto smo mi sada pokrenuli tu inicijativu je zato što je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 13. januara ove godine donijela (pomenutu) odluku gdje je decidno navela da se dograđeni dijelovi objekta moraju ukloniti", navodi Dodig. Aneksi su, inače, potpisani na 10 i 20 godina.

Dodigova je na funkciji od marta 2020. godine i kaže da joj je trebalo vremena da dobije ugovore sa zakupcem. Navodi da je ugovore bivši direktor NPRS ''krio i od Upravnog odbora pozorišta.''

Neizbježna su bila pitanja o političkom kontekstu. Dodigova je direktno pozvala gradonačelnika Stanivukovića pitanjem: "gdje su bageri ispred pozorišta," aludirajući na bagere kod objekta "Kajak terasa" kojeg Gradska uprava takođe namjerava da sruši zbog nelegalne gradnje.

"Da li je to bitnije od zaštite nacionalnog spomenika? Gdje su bageri da branite spomenik? Bez obzira na stranačku pripadnost i ko je kome kum – mene to ne interesuje (zakupac je Željko Savić, navodno kum Igora Radojičića, prim. aut). Ja imam obavezu da štitim ovaj spomenik," rekla je direktorka NPRS i citirala izjavu Stanivukovića od 2017. godine da su sporne bašte ruglo grada.

Stanivuković: Ne možemo dati dozvolu bez saglasnosti Zavoda

Komentarušići danas situaciju sa spornim objektima uz zgradu Narodnog pozorišta RS, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je da nije detaljno upoznat sa svim ali da Grad ne može dati dozvolu bez saglasnosti nadležnog zavoda jer je u pitanju zgrada koja je spomenik.

''Znam da je jedan objekat zatvoren u aprilu ili maju, a poslije sedam dana vlasnik je ušao u postupak legalizacije. Tu je ima jedan kafić (bašta) koji se meni ne sviđa. Mislim da Grad bez saglasnosti zavoda ne može dati upotrebnu dozvolu objektu, tako je zavod prava adresa," rekao je, između ostalog Stanivuković.

U maju ove godine, tržišna inspekcija grada Banjaluka zatvorila je kafić "Kabare" kod Narodnog pozorišta Republike Srpske, upravo iz razloga nepostojanja gore navedenih dozvola. Grad je tada zatražio i rušenje bašte, ali je na rješenje o rušenju vlasnik izjavio žalbu Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, koja i uvažena. Trenutno, prema informacijama koje ima Narodno pozorište, Odjeljenje za prostorno uređenje Grada Banjaluke sprovodi postupke u vezi izdavanja građevinske i upotrebne dozvole za pomenute objekte.