Broj zaraženih u BiH iz dana u dan raste, a trenutne epidemiološke mjere važe do kraja avgusta. Da li će se građani od septembra suočiti sa novim, restriktivnijim mjerama niko sa sigurnošću ne može da kaže.
FBiH razmatra zabranu ulaska u javne objekte bez testa, potvrde o vakcinaciji ili preležanoj bolesti, u Srpskoj prate situaciju, a Ombudsmani BiH upozoravaju da treba biti oprezan sa ograničavanjem ljudskih prava.
Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva predložio je na sjednici održanoj prije dva dana produženje aktuelnih epidemioloških mjera u Federaciji BiH, ali i najavio razmatranje mogućih restrikcija za nevakcinisane.
"Krizni štab će pratiti epidemiološku situaciju, te u skladu s tim razmotriti uvođenje mjera kojim bi bio zabranjen ulazak u javne objekte bez potvrde o vakcinalnom statusu, negativnom PCR ili antigenskom testu ili potvrde o prebolovanom Covidu-19", saopšteno je 22. avgusta ove godine.
Na pitanje Monda upućeno Institutu za javno zdravstvo Srpske, da li se mjere zabrane ulaska u javne objekte razmatra i u ovom entitetu i da li će Republičkom štabu za vanredne situacije biti predloženo uvođenje restriktivnijih mjera, odgovorili su kako je Republički štab za vanredne situacije donio je Zaključak o sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona, kojim su postojeće mjere produžene do 30. avgusta 2021. godine.
"Nakon toga, procjenjivaće se trenutna epidemiološka situacija, obuhvat vakcinacije građana i razmatrati eventualno pooštravanje mjera”, kratko je za naš portal rekla načelnica službe za epidemiologiju dr Nina Rodić Vukmir i pozvala građane na vakcinaciju.
Ombudsmani BiH ipak smatraju da je u vezi sa mogućim uvođenjem restrikcija za nevakcinisane građane nesporan javni interes, kao i legitiman cilj, a to je zaštita zdravlja stanovništva, ali da je prije donošenja takve odluke potrebno razmotriti proporcionalnosti mjera sa postavljenim ciljem, te da li se to može postići blažim mjerama.
“Prilikom eventualnog uvođenja mjera kojima se ograničava pravo građana na kretanje potrebno je utvrditi da li je tako nešto neophodno u demokratskom društvu, postoji li opravdan cilj i proporcionalnost između cilja i preduzetih mjera, te da li je zasnovano na zakonu”, saopšteno je iz ove institucije.
Prije odluke o donošenju mjera kojima se ograničavaju ljudska prava treba izvršiti procjenu potreba i specifičnosti osjetljivih društvenih grupa, kao i analizu uticaja na ostvarivanje prava grupa kao što su djeca, posebno ona sa smetnjama u razvoju, hronični bolesnici, stariji, lica sa invaliditetom, stanovnici neformalnih romskih naselja, žene, beskućnici, žrtve nasilja u porodici, lica lišena slobode.
Ombudsmani smatraju da u fokusu mora biti pravo svakog pojedinca na zaštitu zdravlja, ali isto tako i pravo drugih sa kojima je u kontaktu.
U saopštenju se podsjeća da su ombudsmani 23. februara pozvali sve nivoe vlasti za promptnu nabavku vakcina protiv virusa korona da bi se na najefikasniji način pružila zaštita građanima.
Ombudsmani su podsjetili i na slučaj "Vavrička i drugi protiv Češke Republike" u kojem je Evropski sud za ljudska prava utvrdio da se odlukom čeških vlasti o uvođenju obaveznog vakcinisanja ne krši Evropska konvencija o ljudskim pravima.