U amfiteatru fakulteta u Andrićgradu sutra će biti održana "živa biblioteka" - razgovor sa ljudima iz društvenih grupa prema kojima često vladaju predrasude i negativni stereotipi.
Predstavnik Helsinškog parlamenta građana Banjaluke Aleksandar Žolja rekao je da "živa biblioteka" na inovativan način promoviše ljudska prava, ravnopravnost i toleranciju.
"To je zanimljiva metodologija koja funkcioniše kao prava biblioteka samo što su `knjige` živi ljudi", napomenuo je Žolja.
On je naveo da u Višegradu ima sedam "knjiga" - član porodice nestalih, slijepa osoba i žrtva porodičnog nasilja, sestra poginulog borca, ratni veteran, povratnica, bivši ovisnik i djevojka koja je preživjela smrtonosnu bolest tokom rata.
"Cilj je da se kroz `živu biblioteku` građani, a posebno mladi ljudi, upoznaju sa tim kategorijama ljudi i da se na neki način smanje predrasude i poveća tolerancija prema cijelim grupama", naglasio je Žolja.
Jedna od "knjiga" u "živoj biblioteci" je Milijana Krsmanović iz Bijeljine, slijepa osoba, samohrana majka troje djece i žrtva porodičnog nasilja, koja je završila specijalnu školu za slijepe i slabovide, te kao fizioterapeut tehničar danas samostalno radi taj posao.
Ona kaže da se na ovaj korak odlučila jer joj je želja da kroz priču o svom životu upozori druge i pomogne onima koji bi se mogli naći u njenoj situaciji.
"Ljudima sa invaliditetom se teško izboriti sa predrasudama i diskriminacijom, jer je u našoj sredini i dalje sramota i tabu kad neko ima zdravstveni problem", istakla je Krsmanovićeva.
"Živa biblioteka" počinje sutra u 9.00 časova, a organizuje se u sklopu Festivala omladinskih pozorišta Republike Srpske, u okviru projekta "PRO-Budućnost".
(Srna, Mondo)