Društvo

Istraživanje o korupciji u porodilištima: Za "čašćenje" se izdvaja više od dva miliona maraka godišnje

Autor Nikolina Damjanić

U okviru projekta „Borba protiv korupcije u porodilištima“, sprovedonog od strane udruženja "Baby Steps", učestvovalo je 2.713 porodilja, a rezultati su pokazali da je 50 odsto njih i njihovih porodica dalo novčana sredstva ili poklon porodilištu.

Izvor: Udruženje Baby Steps

Istraživanje je pokazalo i da prosječno vrijednost mita po porodu iznosi 141,65 KM.  

Kao razlog zbog kojeg su porodice pristale na korupciju, navodi se, većinom nada da će time moći obezbijediti adekvatnu zdravstvenu njegu ili humaniji odnos tokom poroda, što samo po sebi svjedoči lošim uslovima u porodilištima.

"Ako uzmemo u obzir da je polovina porodilja (50%) u anketi potvrdila da je ona ili njeni članovi porodice dali novac ili poklon javno ili tajno, a da u BiH imamo prosječno 30.000 poroda godišnje, dolazimo do podatka da „čašćenje“ zdravstvenih radnika porodice košta šokantnih 2.124.772 KM godišnje! Vrijedi se zapitati koliko toga možemo uraditi sa tim iznosom? Koliko se mogu poboljšati opći uslovi u porodilištima na nivou cijele BiH", navode iz ovog udruženja.

Istakli su da je kao izazov u borbi sa ovim problemom identifikovana nespremnost sistema za saradnju, odnosno nepostojanje otvorenosti, konstruktivnog dijaloga i poduzimanja konkretnih mjera u cilju smanjenja korupcije uz mogućnost lakše i jednostavnije prijave korupcije prije, tokom ili nakon poroda. 

"Jedan od vrlo teških problema jeste i kulturološka ukorijenjenost ove prakse, gdje i osoblje i porodice smatraju da je pravo zdravstvenih radnika da budu „počašćeni“ zbog asistencije na porodu, i gdje ne postoji svijest da rade posao za koji su plaćeni od tih istih građana i da primanje novca ili poklona na radnom mjestu u javnoj instituciji, a s namjerom postizanja neke krajnje koristi za onoga koji daje novac, jeste korupcija", ističu iz udruženja "Baby Steps".

Na press konferenciji danas najavljena je saradnja sa Univerzitetsko-kliničkim centrom RS.

Pomoćnik direktora UKC-a dr Slobodan Hajder kaže da su vrata ove institucije otvorena za svaki vid saradnje i da se prvo stanje treba popraviti upravo u porodilištima, jer su majke koje rađaju posebno važna kategorija i da njihov život kao i zivot njihove djece svima mora biti na prvom mjestu.