Društvo

Tužioci tvrde da je odgovornost na policiji: Povećan broj zastarjelih predmeta, počinioci nikada nisu otkriveni

Autor Brankica Spasenić

U tužilaštvima u Republici Srpskoj prošle godine nastupila je zastara u 57 predmeta protiv punoljetnih izvršilaca krivičnih djela, što je povećanje od blizu 63 odsto u odnosu na godinu ranije, a gotovo u svim slučajevima počinilac nikada nije otkriven.

Izvor: Shutterstock

U izvještaju o radu tužilaštava u prošloj godini, naglašava se da će se “ovaj trend nastaviti” imajući u vidu broj neriješenih predmeta koje još uvijek imaju u radu, a odgovornost za to prebacuju na policiju.

“Rješavanje KTN predmeta ili predmeta po nepoznatom počiniocu ne zavise od rada tužilaštava, već isključivo od rada policije na otkrivanju nepoznatih izvršilacva krivičnih djela”, stoji u izvještaju koji potpisuje glavni republički tužilac Mahmut Švraka.

Od ukupnog broja predmeta u kojima je nastupila zastara, u 25 je došlo do apsolutne, a u 32 relativne zastarjelosti krivično gonjenja.

“Razlozi nastupanja zastare su objektivne prirode i odnose se na nedostupnost osumnjičenog organima gonjenja. Postoje slučajevi da je predmet u trenutku zaprimanja u tužilaštvo već bilo u fazi relativne zastare. O svim predmetima u kojima je nastupila zastara, obavještava se Odjel za pravosudnu upravu VSTS BiH, radi eventualnog pokretanja disciplinskog postupka, ukoliko je do zastare došlo zbog propusta u radu postupajućeg tužioca”, ističe se.

Kada se posmatra struktura svih zastara, vidljivo je da je oko 97 odsto njih nastupilo po nepoznatom počiniocu, a što znači da on nikada nije otkriven.

“Ovaj trend zastara po nepoznatim počiniocima nastaviće se i ubuduće, kada se ima u vidu broj neriješenih predmeta na kraju 2021. godine”, stoji u izvještaju o radu tužilaštava u Srpskoj.