Institut za genetičke resurse Univerziteta u Banjaluci pokrenuo je pilot-projekat "Stare sorte za nova vremenaˮ, te pozvao sve zainteresovane da uzmu učešće u očuvanju starih sorti voća od propadanja i zaborava, saopšteno je na sajtu Univerziteta u Banjaluci (UNIBL).
Sa Instituta poručuju da su biljni genetički resursi danas važniji nego ikada.
"Globalno zagrijavanje i klimatske promjene su trenutni problem broj jedan u svijetu. Stvaranje unaprijeđenih sorti koje će biti otporne prema nepovoljnim uslovima sredine u cilju obezbjeđivanja dovoljne količine hrane odgovarajućeg kvaliteta suštinski je važno", navode iz Instituta za genetičke resurse Univerziteta u Banjaluci, čiji je jedan od osnovnih zadataka i sakupljanje, čuvanje i održivo korišćenje biljnih autohtonih vrsta i sorti, među kojima je i voće.
Pilot-projekat "Stare sorte za nova vremena" je pokrenut sa željom da se uz pomoć građana evidentira što više starih sorti voća i da se napravi elektronski katalog čiji će autori biti upravo stanovnici Republike Srpske.
Cilj je da neke od tih sorti evidentiraju i dalje uzgajaju, kako bi ih kroz uobičajenu upotrebu najbolje očuvali.
Potrebno je da svi oni koji su zainteresovani da učestvuju u ovom projektu nađu neku staru sortu voćke u svom okruženju koju bi željeli da sačuvaju.
Zainteresovani će sortu najbolje opisati popunjavajući upitnik koji je dostupan OVDJE. Upitnik je jednostavan za popunjavanje, a sve informacije koje upišete od velikog su značaja. Važno je da se dostave detaljne informacije o stablu, listu, sorti, plodu, simptomima mogućih bolesti. Posebno su značajne fotografije sa opisima.
Za učesnike u ovom projektu, pripremljene su i skromne nagrade, navode iz UNIBL.