Kod spomenika "Ranjena ptica" u Gornjim Podgradcima kod Gradiške danas je održan istorijski čas i susret članova gradiškog SUBNOR-a i Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata iz Republike Srpske.
Susretu, koji je organizovan povodom 80 godina od početka ofanzive na Kozari i u znak sjećanja na stradale u Drugom svjetskom ratu, posebno djecu Kozare i Potkozarja, prisustvovalo je oko 40 članova Vijeća srpske nacionalne manjine iz Rijeke.
Predsjednik Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata Dobrila Kukolj istakla je da Gradiška jedina u Republici Srpkoj ima spomenik posvećen stradaloj djeci Drugog svjetskog rata, zbog čega je i mjesto koje redovno posjećuje.
"Bitno je da mladi dolaze ovdje jer je kultura sjećanja nešto što moramo njegovati i prenositi na buduće generacije. Trebamo misliti da ako nam se ponovo zlo da mu idemu u susret, spriječimo ga i ne čekamo. Ne smijemo da zaboravimo ratove u kojima smo pretrpjeli zlo, da se ne ponovi ni nama niti bilo kome drugome", naglasila je Kukoljeva.
Predsjednik Gradskog odbora SUBNOR-a Gradiška Nikola Kragulj rekao je da borba za istinu mora biti konstantna, posebno u ovim neizvjesnim vremenima kada se iskrivljuju istorijske činjenice i ne poštuju nikakva pravila.
"Treba sačuvati istinu o onome šta se dešavalo na ovom prostoru, a buduće generacije da ne dozvole da neko ponovo pokuša da ovlada ovim narodom nekom svojom novom logikom i drugom iskrivljenom istinom", poručio je Kragulj.
Predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine iz Rijeke Mile Opačić rekao je da Srbi u Istri njeguju antifašizam i da su prije pet godina odlučili da svake godine posjete spomenik "Ranjena ptica" i odaju počast stradaloj djeci Kozare, ali da prethodne dvije godine nisu mogli zbog pandemije.
"Ovaj spomenik je asocijacija na nešto što se Srbima dešavalo i u Hrvatskoj. Nas 99 odsto stvari zbližava, a samo jedan odsto dijeli, a to je granica koju danas kao legalisti poštujemo", rekao Opačić, koji i odbornik u riječkoj gradskoj skupštini.
On je dodao da preko Srpskog društva "Prosvjeta" organizuju male škole i forsiraju mlade da uče o onome što se dešavalo u Drugom svejstkom ratu, jer se o tome danas u školama u Hrvatskoj uči smo u promilima.
Kozaračka ofanziva počela je 10. juna 1942. godine i završena je do sredine jula kada su Kozara i Potkozarje pale pod njemačku i ustašku okupaciju.
Oko 80.000 civila, većinom Srba, među kojima oko 25.000 djece, tada je protjerano i odvedeno u Jasenovac i druge logore NDH i NJemačke, a većina njih je pobijena.
U programu istorijskog časa kod spomenika "Ranjena prica" učetvovao je hor Osnovne škole "Mladen Stojanović" iz Gornjih Podgradaca, književnih Nebojša Ivaštanin i Istoričar Bojan Vujčić.
Gradiška je u Drugom svejtskom ratu izgubili oko 16.500 stanovnika, među kojima 5.415 djece do 14 godina.
Spomenik "Ranjena ptica" u Gornjim Podgradcima simbol je stradanja djece Kozare i Potkozarja.
Izgrađen je 1983. godine na inicijativu hrvatskog novinara i književnika Marina Zurla, djelo je slovenačkog skulptora Tone Svetine i tada je bio stjecište brojnik književnika, umjetnika i novinara koji su njegovali antifašističku ideju.