U banjalučkom Domu zdravlja nema mnogo pacijenata koji se zbog negativnih efekata vrućina javljaju na preglede u ambulante porodične medicine, jer su dosta edukovani i pridržavaju se mjera zaštite, izjavila je Srni načelnik Službe porodične medicine Kosana Stanetić.
Stanetićeva je navela da se stariji i pacijenti sa hroničnim bolestima uglavnom dolaze u ambulante u jutarnjim časovima, kada temperature vazduha još ne dostiže najveće vrijednosti.
Ona je istakla da većina nosi kape ili šešire, sunčane naočare i laganu odjeću, a tu je obavezno i flašica vode za rehidraciju.
"Sve ove mjere, koje preduzima svaki pojedinac, doprinose tome da nemamo veliki broj pacijenata koji se javljaju na preglede zbog posljedica vrućine ili izlaganja sunčevom zračenju", rekla je Stanetićeva.
Ona je navela da se negativni efekti vrućina, koje su posljednjih dana i iznad 35 stepeni Celzijusovih, mogu javiti kod svake osobe, ali su najizraženiji kod vulnerabilnih grupa kao što su djeca, starija lica i osobe koje su oboljele od hroničnih bolesti.
Stanetićeva je napomenula da kod ovako nepovoljnih vremenskih prilika dolazi do pogoršanja osnovne hronične bolesti od koje se pacijenti liječe, te da ekstremno visoka temperatura vazduha ne utiče samo na somatsko, već i na mentalno zdravlje, pa se pacijenti često žale na nesanicu, razdražljivost, nervozu i pojačan umor.
Prema njenim riječima, zbog širenja krvnih sudova, da bi se organizam hladio, dolazi do pada krvnog pritiska što se može manifestovati nesvjesticama, omaglicama, glavoboljom ili kolapsnim stanjima.
Ona je dodala i da se organizam pojačano znoji da bi se hladio i da na taj način dolazi do gubitka tečnosti i elektrolita, pa može doći do dehidratacije tijela.
Stanetićeva je rekla da se tokom ovakvih vremenskih uslova preporučuje unos od najmanje dva do tri litra tečnosti, najbolje vode, nezaslađenih čajeva ili limunade, te da treba izbjegavati konzumaciju gaziranih napitaka, alkohola i kafe, a hrana da bude lagana, bazirana na voću, povrću, ribi i nemasnom, najbolje kuvanom mesu.