Društvo

U Potočarima komemoracija stradalim Bošnjacima

Autor Dragana Božić

U Memorijalnom centru u Potočarima kod Srebrenice danas se održava komemoracija Bošnjacima stradalim u julu 1995. godine. Biće obavljena kolektivna dženaza i ukop 50 žrtava zločina iz jula 1995. godine.

Izvor: FENA/Amer Kajmović

Komemoracija je počela emitovanjem video poruka i obraćanjima zvaničnika u bivšoj fabrici akumulatora.

Zatim će biti položeno cvijeće u sakralnom dijelu Memorijalnog centra kada će biti i odata pošta stradalima, nakon čega slijedi vjerski dio komemoracije i ukop posmrtnih ostataka 50 identifikovanih osoba.

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada su ukopane 6.652 žrtve, dok je na drugim lokacijama, u skladu sa željama porodica, sahranjeno još 237 žrtava.

Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora ovogodišnjeg obilježavanja, rekao je da je ova komemoracija posvećena "svim žrtvama koje su našle vječni smiraj u mezarju Memorijalnog centra, za 50 žrtava genocida kojima će danas klanjati dženazu, ali i za sve one za kojima još uvijek uporno tragaju i 27 godina nakon genocida, a takvih je više od hiljadu".

Rekao je da se "svake godine na ovom mjestu slušaju razne poruke o budućnosti, a oni iz godine u godinu svjedoče da je položaj preživjelih žrtava genocida i Bošnjaka u entitetu RS, sve teži i teži".

"Mi preživjeli nikada nismo prestali biti žrtva. Kroz omalovažavanje, kršenje ljudskih prava i montirane sudske procese, žrtva smo sistema u kojem živimo", rekao je Fejzić.

Poručio je da "nepravda učinjena Srebrenici – genocidom, nekažnjavanjem svih počinioca, političkim rješenjem da ostane u sistemu onih koji su isti počinili, svim oblicima diskriminacije kojima su izložene žrtve genocida – postaje prijetnja koja se manifestuje kroz ono što se danas dešava u Ukrajini".

Haški tribunal događaje formulisao kao genocid

Haški tribunal za ratne zločine u bivšoj SFRJ i sudovi u BiH, Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili 47 osoba na više od 700 godina zatvora za, prema formulaciji Haškog tribunala, genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine.

Ratko Mladić je pred međunarodnim krivičnim sudom u Hagu pravosnažno osuđen na kaznu doživotnog zatvora, kao i nekadašnji predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić.

Evropski parlament je 2009. godine donio Rezoluciju o Srebrenici, kojom je pozvao države članice EU i zemlje Zapadnog Balkana da obilježavaju 11. jul kao dan sjećanja na zločin u Srebrenici.

Skup obezbjeđuje Policija Republike Srpske uz podršku ostalih bezbjednosnih struktura u BiH.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske donijelo je Naredbu o zabrani prevoza eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju 10. i 11. jula na pravcima Drinjača - Konjević Polje - Milići, Vlasenica - međuentitetska linija Luke, Konjević Polje - Bratunac, Drinjača - Bratunac, Bratunac - Srebrenica i Srebrenica - Zeleni Jadar, saopšteno je iz MUP-a Srpske.

Naredba o zabrani saobraćaja za sva teretna vozila koja imaju više od 3,5 tone ukupne mase odnosi se na 10. juli od 12.00 do 22.00 časa na dionicama magistralnih puteva međuentitetska linija Luke - Vlasenica, Vlasenica - Konjević Polje i Konjević Polje - Bratunac.

Zabrana se 11. jula od 5.00 do 20.00 časova odnosi na dionice magistralnih i regionalnih puteva Karakaj - Vlasenica, Konjević Polje - Bratunac i Bratunac - Srebrenica. 

(Anadolija/Srna)