Poslanici Narodne skupštine RS danas su jednoglasno usvojili zaključke na posebnoj sjednici, a kojima je Izvještaj iz 2004. godine o dešavanjima u i oko Srebrenice stavljen van snage. Niko nije bio protiv ni suzdržan.
U usvojenom zaključcima se navodi da se spornim izvještajem manipulisalo istinom i pokušavalo mijenjati karakter rata u BiH, a sve u funkciji slabljenja RS, kao i da je napravljen pod pritiskom međunarodne zajednice.
"Neophodno je formiranje nezavisne međunarodne komisije koja bi na objektivan i nepristrasan način utvrdila stradanja svih naroda na području srebreničke regije u periodu od 1992. do 1995. godine. NSRS smatra da Vlada RS treba da fomira nezavisnu komisiju koja bi na objektivan i nepristrasan način utvrdila stradanja Srba u Sarajevu, s obzirom na činjenicu da Vlada FBiH nije ispunila nalog Doma za ljudska prava BiH i nije formirala komisiju koja je trebala ispitati i sačiniti izvještaj o usvojenim zaključcima", navodi se u usvojenim zaključcima, koje je Mondo danas ranije objavio nakon što su ih predložili svi poslanički klubovi u NSRS, izuzev Kluba Domovina.
Šef ovog kluba Admir Čavka je tokom rasprave u skupštini kazao da nikome nije potrebna “predizborna krv” i dodao je da se poslanici danas bave populizmom, a dva poslanika ovog kluba nisu ni prisustvovali sjednici.
Inače, svi poslanici opozicije i vladajućih su se usaglasili da se u skupštinskim klupama danas ne vodi rasprava, nego da se samo obrate uglavnom šefovi klubova.
Poslanik NDP-a u Narodnoj skupštini RS Dragan Čavić, a koji je u vrijeme donošenja spornog izvještaja bio predsjednik RS, poručio je da je u to vrijeme postojala„snažna represija visokog predstavnika“, a sve sa ciljem da se izvrši revizija na deset godina od događaja u Srebrenici i desetogodišnjice od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Čavić je rekao da ga raduje što poslanilčka rasprava i zaključci NSRS nisu osuda rada članova tadašnje komisije, nego osuda vremena u kojem su radili.
"Komisija je uradila sve što je mogla. Dobro je da imamo priliku da na ovo odgovorimo na pravi način. Vrijeme je mnoge stvari iz izvještaja demantovalo i mi nakon 14 godina možemo da formiramo novu komisiju čista obraza", kazao je Čavić.
On se osvrnuo i na svoj govor iz juna 2004. godine, kada se kao predsjednik obratio građanima, te rekao da su mnogito kvalifikovali kao “najružniji čin”, ali i da sada stoji iza onoga što je rekao.
"Da sam bio u pravu, potvrđuje i činjenica da su dva predsjednika iz Srbije dolazili u Srebrenicu, Boris Tadić i Aleksandar Vučić da se poruči da se ne može nametati teret kolektivne krivice cijelom srpskom narodu", rekao je Čavić.
Delegacija EU: Odbacujemo poricanje genocida u Srebrenici
Delegacija EU/EUSR odbacuje bilo kakve pokušaje poricanja genocida u Srebrenici, naveli su u saopštenju, a prenosi N1.
"U ovom kontekstu, Evropska unija odbacuje bilo kakvo poricanje, relativizaciju ili pogrešno tumačenje genocida u Srebrenici. Takođe osuđujemo korištenje zapaljive etno-političke retorike i djelovanja", poručuju.
"Pozivamo sve političke lidere i druge osobe na pozicijama odgovornosti u BiH da predvode rad na odavanju počasti žrtvama i promovisanju pomirenja. Evropska unija je unija vrijednosti i bilo koja zemlja koja teži ka članstvu u EU mora poštivati i promovisati njene vrijednosti demokratičnosti, ljudskih prava, tolerancije i pravde", poručuju iz Delegacije EU.
Navode da ovo uključuje tretiranje žrtava genocida s najvećim poštovanjem i dostojanstvom.