Grad Banjaluka uputio je Ministarstvu energetike i rudarstva Republike Srpske i Elektroprivredi Republike Srpske zahtjev za smanjenje cijene električne energije za gradska preduzeća.
"Zbog povećanja cijene električne energije na svjetskom tržištu, Elektroprivreda Republike Srpske ostvarila je dobit veću od 100 miliona KM i logično bi bilo da građani, od takvih prihoda i dohotka našoj državi, imaju neku korist, ali suprotno tome Vlada Republike Srpske je povećala cijenu električne energije za proizvodna preduzeća. Ukoliko poskupi proizvodnja to će se sigurno reflektovati na cijene u marketima i zbog toga svjedočimo najvećoj inflaciji u svijetu", rekao je gradski menadžer Bojan Kresojević.
Kako je uporedio, inflacija u Republici Srpskoj je 15,4 odsto, dok je u Srbiji i Hrvatskoj između 12 i 13 odsto, a u Evropskoj uniji 8,9 odsto.
"To je jasan pokazatelj da je inflacija u Srpskoj izazvana djelovanjem ili bolje rečeno nedjelovanjem Vlade Republike Srpske. Ono što su radili za sprečavanje inflacije bolje da nisu radili. Dodatne prihode trebali su dati građanima i smanjiti cijenu električne energij, a nikako povećati", poručio je Kresojević.
Naglasio je da gradska preduzeća imaju enormne finansijske probleme zbog povećanja cijene električne energije u iznosu od 50 odsto.
"Zbog toga su preduzeća „Eko toplane“ i Vodovod u minusu za više od 2 miliona KM. Međutim, mi ne možemo i nećemo dozvoliti da zbog poskupljenja električne energije građani Banje Luke plaćaju skuplje komunalne usluge. Poskupljenje ne možemo izdržati i zato tražimo od Vlade Republike Srpske da smanji cijenu električne energije ili da odobri subvencije za gradska preduzeća", poručio je Kresojević.
Dodao je da svjedočimo najvećoj inflaciji u proteklih 20 godina, te da trebamo raditi na smanjenju cijena i u ovoj krizi podržati građane i gradska preduzeća.
"Vodovod a.d. Banja Luka je jedino preduzeće u regionu i u Evropi, koje je u ovoj krizi smanjilo cijenu usluga za sedam odsto", zaključio je Kresojević.