Gradski menažer Bojan Kresojević na današnjoj pres konferenciji predstavio je šta je sve uradila gradska administracija u proteklih 20 mjeseci. Osvrnio se i na probleme koje su naslijeđeni.
Kresojević kaže da je gradska administracija završila "mnoštvo projekata", a izdvojio je 80 saobraćajnica, 45 projekata izgradnje javne rasvjete, 31 projekat izgradnje vodovodne i kanalizacione mreže, u da je u gradu postavljeno 29 ležećih policajaca, izgrađeno dajak pristanište, obnovljeno centralno šetalište, izgrađena nova plaža u Srpskim toplicama i još mnogo toga
Napoemnuo je da je mnogo problema ostalo iza prethodne vlasti.
"U periodu koji je iza nas, 100.000 ljudi je ostalo bez kanalizacije, a 1.000 kilometra puta je neasfaltirano, to smo naslijedili. Uvijek sam govorio da nam ne sudite po onome što smo naslijedili, nego na osnovu onoga što smo do sada uradili, a uradili smo mnogo toga", rekao je gradski menadžer.
Poručio je kako na mapi infrastrukturnih problema u Banjaluci koju je predstavio SNSD nije predstavljen jedan od najkrupnijih problema sa kojima se Grad trenutno suočava.
"Na toj mapi, kreatori ove platforme nisu predstavili najveći infrastrukturni problem koji ugrožava bezbjednost naših građana, mještana Paprikovca, a to je klizište koje je nastalo sa izgradnjom garaža neposredno kod Univerzitetskog kliničkog centra, na šta smo i ranije skretali pažnju. Pred nama je jesen, obilnije padavine i nažalost možemo da očekujemo ozbiljnije posljedice. Zašto to nije evidentirano na platformi infrastrukturnih problema", upitao je Kresojević.
Takođe pita i kako skupštinska većina može da komentariše probleme sa kojima se grad suočava, kada su na sjednicama neusvajanjem i odbijanjem mnogih tačak tada rekli svoje mišljenje.
"Sjetimo se samo da su odbili usvajanje budžeta, onda je 15. aprila prošle godine usvojen budžet sa smanjenim iznosom za saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu. Takođe, odbili su rebalans, odnosno 8. decembra prošle godine su napustili sjednicu. Svojim amandmanima su smanjili budžet za infrastrukturu za ovu godinu", rekao je gradski menadžer.
Kada je riječ o radovima koji se tiču grijanja u gradu Banjaluci smatra da je ova gradska administracija "uradila mnogo za kratak vremenski period".
"Ove godine u pogledu grijanja i infrastrukture mi smo uložili više od 2,2 miliona KM. To je isto onoliko sredstava koliko je za ovu namjenu uloženo u posljednjih deset godina. Podsjećam vas da smo predložili i 10 miliona KM za rekonstrukciju toplovodne mreže, oni su i to odbili", rekao je gradski menadžer.
Gradski menadžer je pozvao i sve relevantne institucije – Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Privrednu komoru Republike Srpske, proizvođače peleta i drvnih prerađevina na sastanak, kako bi zajednički došli do rješenja koje se tiče grijanja za ovu sezonu.
"Nadležnost Vlade Republike Srpske i Savjeta ministara Bosne i Hercegovine jeste da zajedno sa Šumama Republike Srpske i Privrednom komorom dođe do rješenja, odnosno da se obezbijedi kota po normalnoj cijeni za pelet za svako domaćinstvo", zaključio je gradski menadžer.