Društvo

"Žena zlatnih ruku": Borka iz Rogatice sama izrađuje narodne nošnje (FOTO)

Autor Nikolina Damjanić

Rogatičanka Borka Ješić (75) više od tri decenije među ljubiteljima tradicionalnih rukotvorina poznata je kao "žena zlatnih ruku", koja zna sve tajne ženskih radova u svom kraju, a posebno u izradi narodnih nošnji i predmeta od filca.

Izvor: Dobrila Abazović - Srna

Nema rada i mustre, kažu u Udruženju žena "Snop", čiji je Borka član, u kome se ona ne ističe, počevši od svih vrsta veza, običnog, punog, pokrstice, goblenskog do zmijanjskog, šivenja, pletenja, šlinganja i filcanja.

Borka kaže za Srnu da se najrađe bavi proizvodnjom narodnih nošnji po narudžbi za kulturno-umjetnička društva, ali i za pojedince koji žele da sačuvaju ovaj vid tradicije u svojim domovima.

Na nedavnoj Regionalnoj poljoprivrednoj izložbi i sajmu u Rogatici Ješićevoj je pripala prva nagrada za proizvode kućne radinosti.

Ona ističe da na ovakvim manifestacijama za njene radove nema kupaca, jer su skuplji i namijenjeni su onima sa dubljim džepom.

Izvor: Dobrila Abazović - Srna

Ješićeva kao primjer navodi da dio muške narodne nošnje, koji se naziva "gunjić", a u svečanim prilikama se nosio kao prsluk, prodaje po cijeni od 200 KM do 400 KM, u zavisnosti od ukrasa i originalnih elemenata koje nabavlja uglavnom u Srbiji.

"Sarajevsku kićenu ćurdiju, dio svečarske ženske nošnje, ukrašavala sam mjesec dana gajtanima, tradicionalnim vezom i perlicama, a sama sam je krojila, šila i ne mogu je prodati ispod 500 KM, jer je fantastično urađena i svaki posjetilac mog štanda je pitao za njenu cijenu", kaže Ješićeva.

Ona već godinama izrađuje suvenire – lutke sa narodnim nošnjama iz svih krajeva bivše Jugoslavije i ponosna je što su i ovi njeni proizvodi našli kupce van zemlje.

Borka ne krije zadovoljstvo što su njene rukotvorine stizale svuda, zahvaljujući ljudima koji potiču sa ovih prostora, a životni putevi su ih odveli u zemlje Sjeverne Amerike i Evrope.

Izvor: Dobrila Abazović - Srna

Iako je ušla u osmu deceniju života, Borka ne odustaje od izrade rukotvorina, odjevnih i ukrasnih predmeta od prirodnih materijala.

Ona je do skoro, kao stručno lice, držala radionice na kojima je obučavala zainteresovane za izradu narodnih nošnji i davala instrukcije o specifičnoj tehnici obrade vune u filc od kojih se proizvode odjevni predmeti i dekoracije.

Kako se ova vrsta tkanine dobije namakanjem u vodu čiste runske vune, ljudi od struke, kako kaže, preporučuju filc kao posebno zdrav materijal.

Borka Ješić, nastavnik biologije u penziji, kaže da se već godinama bavi i proizvodnjom organske hrane i preporučuje svima koji imaju bar malo slobodnog vremena da se posvete tom poslu koji donosi dobro za cijelu porodicu.

(Dobrila Abazović - Srna)