Društvo

Ombudsman za djecu: Vršnjačko nasilje u Srpskoj postaje sve brutalnije

Autor Nikolina Damjanić

Vršnjačko nasilje u Republici Srpskoj postaje sve brutalnije i to treba da bude alarm da se ozbiljno pristupi ovom problemu, kaže ombudsman za djecu Gordana Rajić.

Izvor: Shutterstock

"U slučajevima vršnjačkog nasilja posebno je važna saradnja između roditelja i škole, jer je jedino zajedničkim djelovanjem svih subjekata zaštite moguće obezbijediti adekvatnu zaštitu djece od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja", poručila je Rajićeva.

Prema njenim riječima, važno je prepoznavanje svih oblika nasilja, a ne samo onih fizičke prirode.

Ona je istakla da je potrebno obraćati pažnju na promjene u ponašanju djeteta, koje su prvi pokazatelj da nešto nije u redu.

"Ovo je posebno važno jer djeca često ćute o nasilju, jer se plaše reakcije nasilnika, ali i da će reakcija subjekata zaštite izostati. Zato na nasilje moramo reagovati odmah, jer svaka propuštena prilika da ukažemo da je nasilje neprihvatljivo je zapravo potvrda da se može tolerisati", upozorila je Rajićeva.

Rajićeva je rekla da žrtva mora dobiti adekvatnu psihosocijalnu podršku, a počinilac nasilja biti adekvatno sankcionisan, kao da se mora voditi računa kada su i počinioci i žrtve djeca da ta "sankcija" ima prvenstveno vaspitni karakter s ciljem korigovanja ponašanja koje je dovelo do nasilnog ponašanja.

Ombudsman za djecu svake godine u školama Republike Srpske organizuje edukativne radionice na kojima se djeci nastoji ukazati na to koja ponašanja nisu prihvatljiva, odnosno u kakvim se sve oblicima može javiti nasilje.

Na ovim radionicama djeca mogu naučiti kako i na koji način odreagovati kada su oni ili neko koga poznaju žrtve nasilja, s posebnim akcentom na nasilje na internetu.

(SRNA)