• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Alarm za društvo: Tri mlade osobe u RS izvršile samoubistvo u mjesec dana

Autor Nikolina Damjanić

Slučaj samoubistva mladića iz Laktaša, koji je odjeknuo u regionu, treće je zabilježeno samoubistvo izuzetno mlade osobe u Republici Srpskoj u razmaku od nešto više od mjesec dana.

 Samoubistvo mladih u RS  Izvor: Shutterstock

Prije nekoliko dana šesnaestogodišnja tinejdžerka iz mjesta Velika Obarska kod Bijeljine oduzela je sebi život iz još nepoznatih razloga.

Javnost je još pod utiscima nakon samoubistva 19-godišnjeg Gorana Karanovića iz Prnjavora koji je sebi oduzeo život, kako su naveli njegovi poznanici, zbog nemogućnosti da se brine o svojim životinjama, zbog kojih je bio podvrgnut pritiscima komšija i komunalne policije koji su ga opominjali da ih se riješi.

Danas, u regionu je odjeknula vijest o samoubistvu Mladena Dulića (22) iz Laktaša koji je juče sebi oduzeo život, pod još nerazjašnjenim okolnostima. Mnogi mediji preuzeli su sa društvenih mreža informaciju da je mladić digao ruku na sebe zbog ismijavanja kojem je bio podvrgnut nakon što je jedan radnik benzinske pumpe objavio video snimak na kojem Dulić traži zaposlenje na pumpi. Policija zbog istrage za sada nije otkrila više detalja o slučaju.

Povezano

Poznata doktorka Branka Pekić-Semiz je sebi oduzela život u julu ove godine u prostorijama bolnice „Srbija“ Istočnom Sarajevu, a u više objava na društvenim mrežama navedeno se da je Pekić–Semiz bila žrtva "sajber nasilja" koje više nije mogla da trpi.

Dok čekamo odgovore i reakciju, Ministarstvo porodice, omladine i sporta Republike Srpske pokrenulo je nedavno kampanju "Budi drugačiji, blokiraj hejt"u cilju zaštite djece i mladih na internetu, te smanjenja govora mržnje i sajber nasilja, koje je posljednjih godina u porastu i ostavlja trajne posljedice na život i zdravlje mladih ljudi.

Glavni ciljevi projekta su zaštita mladih kroz podizanje svijesti o govoru mržnje na internetu, te sajber nasilju i riziku koji ono predstavlja, ali i motivisanju ljudi da uče, djeluju i bore se za ljudska prava u onlajn i stvarnom svijetu.

Povećan broj poziva zbog nasilje zabilježen je i u savjetodavnoj liniji za djecu i mlade „Plavi telefon“ Udruženja „Nova generacija“ iz Banjaluke.

„Od početka 2022. godine zaprimljeno je ukupno 12.200 poziva, 1 640 upita putem e-savjetovanja te 23 prijave sumnji na nasilje nad djecom. Većina poziva koje dobijamo tiču se mentalnog zdravlja, nasilja i zlostavljanja, porodičnih i vršnjačkih odnosa, te problema u školi“, naveli su oni.

Plavi telefon pozivom na besplatni broj 080 05 03 05 nudi savjete i pomoć za djecu, mlade i odrasle uz zagarantovanu anonimnost i povjerljivost.

Tokom prošle godine, u BiH je samoubistvo izvršilo 390 ljudi, od čega je 213 slučajeva registrovano u Srpskoj, a 177 u Federaciji BiH.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mare

Društvene mreže su veliko zlo današnjice. Ne treba obraćati pažnju na to smeće. Ko trača po mrežama i ismijava bilo koga to više govori o njemu.

Rajko

Za sve je to korumpirani sistem, drustvo i vlast. Daju mladima socijalnu pomoc umjesto da im se obezbjedi radno mjesto da sebi djeca mogu rijesiti egzistencijalne probleme.

MONDO REPORTAŽE