Društvo

Za pet godina broj studenata u Republici Srpskoj se smanjio za 30 odsto!

Autor Brankica Spasenić

Ukupan broj studenata u Republici Srpskoj za pet godina je smanjen za 30 odsto. Osnovni razlozi su izrazito negativni trendovi u pogledu nataliteta, kao i migracije.

Izvor: Shutterstock

Glavna služba za reviziju RS uradila je pregled provođenja preporuka iz izvještaja “Stipendiranje studenata u Republici Srpskoj”, a u kojem se ističe da je u akademskoj godini 2021/2022. ukupan broj studenata manji za 30 odsto u odnosu na posljednju akademsku godinu 2016/2017. obuhvaćenu ovim izvještajem.

U izvještaju se navodi da je Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS sačinilo nacrt Strategije razvoja nauke i tehnologije, visokog obrazovanja i informaciono-komunikacione tehnologije za period 2022-2028. godine.

Jedan od strateških ciljeva je unapređenje atraktivnosti, kvaliteta i uticaja visokog obrazovanja na kvalitet ljudskih potencijala u RS.

Studenti na prijemnom ispitu 2022. godine
Izvor: Mondo - Slaven Petković

U strategiji se navodi da se posljedice izrazito negativnih trendova u pogledu nataliteta i migracija u znatnoj mjeri odražavaju na upis studenata u Srpskoj.

“Od izuzetne važnosti je da se studiranje učini privlačnijim i pogodnijim za potencijalne studente iz RS, ali i drugih zemalja iz okruženja”, istaknuto je.

Studenti u RS ostvaruju direktne podsticaje u obliku stipendija, a indirektne kroz subvencionisanje smještaja i ishrane.

U resornom ministarstvu ocjenuju da se značajan iznos sredstava izdvaja iz budžeta za studentski standard. Međutim, obuhvat studenata kojima se dodjeljuju povlastice je nedovoljan i zahtijeva kvalitetniji pristup ovoj problematici.

“Postojeći nivo izdvojenih sredstava u narednom periodu se planira uvećati i razviti modeli da se što većem broju studenata omogući dostupnost visokog obrazovanja. Navedeni modeli bi težili povećanju broja studenata koji ostvaruju pravo na smještaj i ishranu u studentskim domovima i povećanje broja studenata koji ostvaruju pravo na stipendije, shodno njihovom socijalnom i ekonomskom statusu”, podvučeno je.

Revizori su upozorili i da je potrebno definisati deficitarna i suficitarna zanimanja na nivou upisne politike na visokoškolske ustanove, a ne samo za potrebe stipendiranja.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS u školskoj 2021/2022. godini, na visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj na sva tri ciklusa studija je upisano 27.583 studenta, što je za 3,3 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu.

Na četiri javne visokoškolske ustanove, upisano je oko 70 odsto studenata, a 30 odsto na 15 privatnih visokoškolskih ustanova.

U 2021. godini najviše studenata završilo je studiranje u oblasti poslovanja, administracije i prava, a najmanje u oblasti usluga.

Najveći broj magistarskih, master i specijalističkih radova bio je iz oblasti društvenih nauka, novinarstva i informisanja i to oko četvrtine ukupnog broja radova. Iz iste oblasti je odbranjeno je i najviše doktorskih disertacija.

/Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka Mondo portalu/

(Mondo)