U Republici Srpskoj svake godine više od 1.000 mjesta na fakultetima ostane nepopunjeno. Studenata je manje nego ranije, pa za određene smjerove, ali i fakultete, interesovanje uopšte ne postoji.
Pojava nije od juče i traje već nekoliko godina. U Vladi RS i resornom ministarstvu odavno su svjesni toga i kažu da je stanje u visokom obrazovanju detaljno analizirano i usvojena je "odluka sa nizom mjera i preporuka koje bi trebalo da budu sprovedene".
Ministar Srđan Rajčević u januaru je najavio da će ove godine biti formirana komisija koja će se baviti revizijom studijskih programa na fakultetima u Republici Srpskoj, a u kontekstu eventualnog ukidanja suvišnih smjerova.
Još tada je bilo jasno, pa je rečeno da postoje studijski programi za koje uopšte ne postoji interesovanje studenata i da dolazi do situacije da na pojedinim studijskim programima "ima više angažovanog akademskog osoblja nego studenata".
Prije tri godine, u julu 2019. održana je tematska sjednica Vlade Republike Srpske na kojoj je razmatrana Informacija o stanju u visokom obrazovanju i najavljeni su koraci ka reformi.
Tada je predstavljen prijedlog mjera prema kojem 2035. godine "treba da dođe do konačne konsolidacije stanja u visokom obrazovanju". Do tada, predviđene su tri faze: analize, konsolidacije i na kraju transformacije.
Analiza je urađena
U Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informacino društvo Republike Srpske kažu da su u prethodnom periodu uradili detaljnu analizu stanja u visokom obrazovanju, a nakon koje je usvojena Odluka o mreži visokoškolskih ustanova.
Odluka sadrži niz mjera i preporuka koje će se provesti u oblasti visokog obrazovanja u Republici Srpskoj.
"Takođe, jedna od akivnosti Ministarstva je bila izrada Jedinstvenog informacionog sistema koji je u fazi implementacije, a koji će omogućiti prikupljanje i raspolaganje podacima o svim studentima u Republici Srpskoj, njihovom kretanju i napredovanju", piše u odgovoru koji nam je dostavljen iz ministarstva.
Trenutno traje faza analize stanja koje prethodi početku rada Komisije za reviziju. Analizira se upis na javne visokoškolske ustanove u prvom upisnom roku, u okviru čega su izdvojeni kritični studijski programi.
"Nakon završetka drugog upisnog roka koji će biti održan u septembru 2022. godine, sumiraćemo sve podatke, nakon kojih ćemo zajedno sa Komisijom za reviziju i Savjetom za visoko obrazovanje usvojiti niz mjera koje će zaštititi nacionalne identitetske discipline, a druge studijske programe restruktuirati", objašnjavaju u resornom ministarstvu.
Podsjećamo, nakon prvog upisnog roka ove godine na univerzitetima u Istočnom Sarajevu i Banjaluci ostalo je slobodnih malo manje od 1.700 mjesta.
(MONDO)