Društvo

Novi plan za centar: BANJALUKA postaje "grad NEBODERA" - pogledajte gdje je planirana gradnja (FOTO)

Autor Željko Svitlica

Banjaluka će za nekoliko godina imati drugačiju panoramu ako budu usvojene izmjene dijela regulacionog plana za dio centra grada i ako investitori ostvare svoje planove o izgradnji.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

Prema novom, ali i ranijim nacrtima Regulacionog plana, u užem centru grada, u neposrednom okruženju Trga Krajine i Parka "Petar Kočić", gradiće se neboderi od 25, 18 i 15 spratova.

Najviša planirana zgrada u ovom području je novi hotel "Palas" na mjestu istoimenog, nikad dovršenog gradilišta iza starog "Palasa". Novi "Palas" će, bar je tako najavljivao gradonačelnik Banjaluke, graditi kompanija "Zepter" (vlasnici hotela), a taj posao će početi već ove godine.

Mjesto gdje bi trebalo da bude izgrađen novi "Palas"
Izvor: Mondo - Slaven Petković

Stotinjak metara od hotela ucrtan je poslovni objekat sa predviđenih 18 spratova. Taj neboder, ako plan zaživi, gradiće preduzeće "MG MIND" na prostoru starih zgrada između parkinga kod "Palasa" i kaldrmisane ulice na "Tržnici".

Mjesto gdje bi trebalo da bude izgrađen neboder kod "Tržnice"
Izvor: Mondo - Slaven Petković

Na platou između Tržnice i Palasa predviđen je vidikovac.

"Terasa" kod Tržnice
Izvor: Mondo - Slaven Petković

Nacrt izmjene dijela Regulacionog plana dijela centralnog područja grada Banaluke koji je trenutno na javnom uvidu opet je izazvao pažnju javnosti, a najviše zbog ucrtane zgrade od 15 spratova na raskrsnici Ulica Marije Bursać, Kninske i Milana Tepića.

Jedan će graditi IT kompanija "Prointer" na mjestu sadašnje bijele vile koja je nekada bila zgrada "Poštanske štedionice", koju je pomenuta IT firma kupila na licitaciji 2020. godine.

Mjesto predviđene gradnje nebodera "Prointera"
Izvor: Mondo - Slaven Petković

Drugi, jednake spratnosti je ucrtan na prostoru iza glavne zgrade "Pošte" u Banjaluci.

Mjesto izgradnje nebodera kod "Stare autobuske stanice"
Izvor: Mondo - Slaven Petković

Nacrtom izmjena Regulacionog plana obuhvaćen prostor između Vidovdanske ulice, Trga srpskih junaka, Kralja Petra I Karađorđevića, Jevrejske ulice, Gajeve ulice, Tržničke ulice, ulice Marije Bursać i Kninske ulice u ukupnoj površini od 6,73 hektara.

Možda će vas zanimati

Nacrti regulacionih planova izloženi su na javni uvid u prostorijama preduzeća „Routing“, d.o.o. Banjaluka (Ulica Prvog krajiškog korpusa br.16), gdje zainteresovanim licima mogu biti pružena pojašnjenja planskih rješenja, predvorju i prostorijama Gradske uprave kao i prostorijama mjesnih zajednica Centar 1 i Centar 2, svaki dan osim subote, nedjelje i državnih praznika u vremenu od 8.00 do 16.00 časova u periodu od 12.12.2022. godine do 12. januara 2023. godine.

Sve nacrte izmjena možete pogledati OVDJE.

Najviše zgrade u BiH

Poređenja radi, trenutno najviša zgrada u BiH "Avaz Twist Tower" u Sarajevu ima 40 spratova (visoka je 175 metara). "Bosmal tornjevi" u istom gradu imaju 34 sprata, a čuveni sarajevski neboderi poznati kao "Momo i Uzeir" (UNITIC poslovni centar) izgrađeni su 1986. godine i visoki su 25 spratova.

Zgrada Savjeta ministara u Sarajevu ima 21 sprat, a trenutno najviša zgrada u Banjaluci je ona u kojoj je smještena Vlada RS sa 17 spratova.

(Mondo)

Tagovi