Društvo

Muke voćara - rod bi mogao biti prepolovljen: Mraz ubio krušku, jabuka preživjela

Autor Dušan Volaš

Loši vremenski uslovi u prvoj polovini aprila sa niskim temperaturama, mrazom, maglom, kišom i ledom, nanijeli su ogromnu štetu voćarima u Republici Srpskoj.

Izvor: Shutterstock

Najviše je nastradala kruška, koja, kako kažu voćari, neće ni imati rod ove godine, zatim, kajsija, trešnja i šljiva... Jedino voće koje je izdržalao vremenski cunami je jabuka.

Prema riječima voćara rod će biti prepolovljen ove godine zbog loših vremenskih uslova. Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, kaže da kruški u cvijetu pogoduje temperatura od oko 12 stepeni, tako da su rane sorte uništene.

"Stradale su i trešnja i kajsija. Problem je što se mraz pojavio u najosjetljivijoj fazi razvoja voća, a temperatura se spuštala i do - 5. Za voće je loše i kad je temperatura nula, a kamoli u minusu", istakao je Dojčinović.

Loše su, dodaje, prošle i trešnje i šljive čiji rod će podbaciti u odnosu na prošlu godinu.

Prema njegovim riječima, loši vremenski uslovi koji su pogodili Srpsku natjeraće voćare da odustanu od te grane poljoprivrede, jer se u ovakvim uslovima prosto ne isplati uzgajati voće.

"U Srpskoj imamo u posljednje tri godine pad broja voćara za 50 odsto. Iako su premije za podršku voćarima duplirane, nažalost, mi nemamo proizvodnju za te premije", ističe Dojčinović.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kaže da su zbog loših vremenskih uslova u aprilu i niskih temperatura na meti i usjevi u fazi rasta, a to su pšenica, ječam, uljana repica.

"Kad je riječ o proljećnoj sjetvi kukuruza, suncokreta, soje, ona bi, zbog loših vremenskih prilika, mogla da bude odložena. Došlo je do hlađenja sjetvenog sloja, moraju se sačekati više temperature kako bi se zemljište zagrijalo, što bi doprinijelo brzom nicanju sjemena", objašnjava Marinković.

Uvoz šest puta veći

prema zvaničnim podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, prošle godine je uvezeno 179,4 miliona kilograma voća, u vrijednosti 230,3 miliona KM. Za isti period je iz BiH izvezeno 30,9 miliona kilograma voća, u vrijednosti od 119,4 miliona KM. Kad se gleda količina, BiH je uvezla šest puta više voća nego što je izvezla.