Društvo

Roditelji djece sa poteškoćama sa Trga Krajine poručili: Političari, postali ste previše drčni i gordi!

Autor Dušan Volaš

Roditelji djece sa poteškoćama u razvoju okupili su se danas na Trgu Krajine u Banjaluci tražeći da se izmijeni i dopuni Zakon o Dječijoj zaštiti. Oni su protestovali više puta, ali tvrde da do sad institucije nisu imale sluha za njihove probleme.

Izvor: Dušan Volaš, mondo.ba

Roditelji kažu da imaju nekoliko gorućih problema. Jedan od njihovih zahtjeva jeste da svaki roditelj djeteta koji ima poteškoće u razvoju dobije status roditelja-njegovatelja.

Osim toga, traže i da se ukine starosna granica do 30-te godine djeteta za ostvarivanje ovog prava, kao i da djeca sa poteškoćama imaju pravo na dnevni centar i škole.

"To nije dnevno zbrinjavanje, već potreba djece za tarapeutima, logopedima i ostalim stvarima. Dakle, dnevno zbrinjavanje se ne odnosi na tri sata gdje oni provedu što je van svake pameti", istakla je Nataša Krivošija Filipović, majka djeteta sa rijetkim sindromom.

Izvor: Ustupljena fotografija/Nataša Krivošija Filipović

Među pročitanim zahtjevima je i to da se roditelju-njegovatelju uvedu doprinosi, da se za stanja kao što su autizam i neizlečivi sindoromi kod komisija vode kao trajna, a ne privremena kao što je do sada slučaj. Takođe, jedan od zahtjeva je da se samohranim roditeljima da status roditelja-njegovatelja bez obzira da li rade ili ne.

"Znamo kako je biti samohrani roditelj u današanjim uslovima... Sa jednom platom je nemoguće preživjeti", istakla je Krivošija Filipović.

Ona je rekla da roditelji takođe traže da dječiji dodatak za djecu sa posebnim potrebama bude doživotan.

"Trenutno se u Republici Srpskoj isplaćuje do 18. godine, a u Federaciji BiH su donijeli zakon koji nema rok trajanja", pojasnila je Krivošija Filipović i istakla da je u Republici Srpskoj veliki problem i refundacija troškova za lijekove.

"Nadležni stalno svašta obećavaju, ali ništa ne preduzimaju. Do prošle godine taj problem je bio riješen što od ove nije slučaj. Poručujemo da sa takvim stvarima ne igraju jer lijek nekome znači život", zaključila je Krivošija Filipović.

Izvor: Dušan Volaš, mondo.ba

Svojim dolaskom u Banjaluku roditelje djece sa poteškoćama u razvoju podržala je i Aleksandra Stanić, majka iz Bijeljine čije dijete ima mentalnu retardaciju.

"U decembru puni 18 godina. Šta će kada se ukine 200 KM dječijeg dodatka? Nažalost, u našoj državi za nas nemaju sluha. U ostalim zemaljama roditeljima za brigu o djeci ide i radni staž dok to kod nas nije slučaj", rekla je ona između ostalog.

Među okupljenima na Trgu Krajine bila je i Radmila Glušica, majka 15-godišnje djevojčice sa daunovim sindromom.

"Gospodo političari, živite sa hiljadama i hiljadama maraka i vama je to malo. Postali ste previše drčni i gordi. Mi ovdje živimo samo sa par stotina maraka. Ja sam majka koja ima 57 godina. Tražila sam posao i dan-danas sam na Birou. Ja sam postavljala uslove koji posao treba da radim, koji će poslodavac da me zaposli i ko će da bude sa mojih djetetom", upitala je ova majka.

Izvor: Dušan Volaš, mondo.ba

Ona se, takođe, obratila Alenu Šeraniću, ministru zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

"Gospodine ministre, ako niste u stanju da radite svoj posao, onda je vaša moralna dužnost da podnesete ostavku", podvukla je ona.

Podršku ovim majkama takođe dalo je udruženje Restart koje je u više navrata nadležnim slalo dopise i zahtjeve.

"Međutim, do ovog trenutka nije bilo nikakvog sluha od strane ministra Šeranića što je jedna velika sramota. Stopedeseti dio novca koji je iskorišten za izgradnju teniskog terena i dvorane je potrebno ovim majkama i njihovoj djeci na godišnjem nivou. Dakle, lažu vas ako kažu da nemaju", poručio je Stefan Blagić iz Restarta.

(Mondo)